Michele Bachman wygrała sondażowe wybory w Iowa
Dziś w miejscowości Ames w stanie Iowa podczas tradycyjnego festynu odbyły się sondażowe wybory, w których zwykle dochodzi do przesiewu kandydatów i wstępnego wyłonienia liderów partyjnych, którzy zmierzą się w późniejszych prawyborach. Zwyciężczynią testu wyborczego została Michele Bachman...
- 08/13/2011 11:15 PM
Dziś w miejscowości Ames w stanie Iowa podczas tradycyjnego festynu odbyły się sondażowe wybory, w których zwykle dochodzi do przesiewu kandydatów i wstępnego wyłonienia liderów partyjnych, którzy zmierzą się w późniejszych prawyborach. Zwyciężczynią testu wyborczego została Michele Bachmann. Drugie miejsce zajął kongresman z Teksasu Ron Paul, trzecie Tim Pawlenty.
Tymczasem jednak do Ames ściągnęli zarówno ci z pierwszej piątki, jak i kandydaci, których nazwiska niewiele wyborcom mówią, tacy jak chociażby były ambasador USA w Chinach, Jon Huntsman. Na festynie była obecna także Sarah Palin, która w 2008 roku kandydowała na wiceprezydenta, a która ciągle nie podjęła decyzji o swoim dołączeniu do grona kandydatów republikańskich. Aktualnie pani Palin podróżuje autokarem po stanie Iowa, gdzie, jak twierdzi, próbuje lokalnych potraw.Republikańscy pretendenci zmierzyli się w czwartek w debacie telewizyjnej, w której jednak nie brał udziału gubernator Teksasu Rick Perry, którego dopiero w sobotę poinformował o przystąpieniu do wyścigu o fotel prezydencki. Według ekspertów mimo jego nieobecności w Iowa, to właśnie on może finalnie wygrać partyjną nomincję.
W przeszłości w symulowanych wyborach w Ames brało udział od 14 tys. do 23 tys. wyborców. Nie zawsze ich wyniki przekładały się na późniejsze decyzje partyjne, bowiem, jak twierdzi sama Sarah Palin: „nie oddają one prawdziwych odczuć elektoratu. Biorą w nich udział ci, którzy mają czas i energię, by oddać głos na swojego faworyta”.
Czytaj także: Michele Bachmann – pierwsza kobieta w wyścigu o fotel prezydencki w 2012 r.
Zwyciężczyni dzisiejszego głosowania, kongresmanka z Minnesoty, Michele Bachmann ma 54 lata, z wykształcenia jest adwokatką. Bachmann, uznawana za ikonę ruchu Tea Party w Kongresie, słynie z ostrego języka. Prezydencką reformę ubezpieczeń zdrowotnych nazywa bałaganem, w którym nie sposób działać. Atakuje także “bezsensowne wydatki” na programy stymulacyjne dla gospodarki.
RR
Zobacz także: Bachmann o mniejszościach: geje to pomiot szatana
Reklama