Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:20
Reklama KD Market

Wybitny Polak ponownie w Chicago

Wybitny Polak ponownie w Chicago
/a> Krzysztof Przybył – prezes fundacji Teraz Polska, fot.arch. TerazPolska.pl


Po raz siódmy rusza międzynarodowy konkurs mający wyłonić wybitnych Polaków mieszkających w Polsce, jak i poza jej granicami. Z głównym organizatorem konkursu „Wybitny Polak 2016”, prezesem fundacji Teraz Polska Krzysztofem Przybyłem rozmawia Grzegorz Dziedzic.

Grzegorz Dziedzic: Organizatorem konkursu „Wybitny Polak” jest Fundacja Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. To godło ogólnie rozpoznawalne i kojarzone ze znakiem jakości przyznawanym wyróżniającym się polskim markom i produktom. Tymczasem okazuje się, że znak „Teraz Polska” świetnie nadaje się do wyróżnienia wybitnych Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Krzysztof Przybył: Konkurs „Wybitny Polak” powstał w 2010 roku jako inicjatywa naszej fundacji, której celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz promocja osób, które osiągając sukcesy za granicą, podnoszą markę znaku „Teraz Polska”. Od samego początku konkurs odbywa się również w Stanach Zjednoczonych: w Chicago i Nowym Jorku, a od zeszłorocznej edycji także w Los Angeles. W Europie konkurs „Wybitny Polak” oprócz Polski obejmuje m.in. Norwegię, Francję, Wielką Brytanię i Austrię. Zakres konkursu z roku na rok jest coraz szerszy.

Laureaci reprezentują różną aktywność zawodową i życiową

– Wybieramy kandydatów w pięciu kategoriach: Biznes, Kultura, Nauka, Osobowość i Młody Polak. Chcemy, żeby przy wyborze laureatów uaktywniały się lokalne społeczności, a ci najlepsi z najlepszych ubiegali się o światowy tytuł Wybitnego Polaka.

Wśród laureatów konkursu jest wiele znakomitych osobistości świata kultury, nauki i biznesu. Penderecki, Kulczyk, Wajda – to tylko kilka nazwisk. Znalezienie się w tak szacownym gronie to ogromne wyróżnienie. Czy oprócz prestiżu można coś jeszcze w konkursie „Wybitny Polak” wygrać?

– Zwycięzcom wręczana jest statuetka i dyplom, ale oczywiście największą wartość stanowi sam tytuł Wybitnego Polaka. Największą nagrodą jest znalezienie się wśród grona dotychczasowych laureatów konkursu.

Według jakich kryteriów wyłaniani są zwycięzcy poszczególnych kategorii?

– Laureatów wybiera kapituła, która jest tworzona lokalnie, na miejscu wyborów. Kapituła zna środowisko, z którego pochodzą kandydaci, rozpoznaje też zgłoszonych do konkursu kandydatów. Głównym kryterium jest dający się zauważyć sukces osiągnięty przez osoby startujące w konkursie, w dziedzinach, które są kategoriami konkursu. Przede wszystkim jednak kandydat do tytułu Wybitny Polak musi przyznawać się do swojej polskości, czuć się Polakiem. Nie musi być obywatelem polskim, ale musi pamiętać o swoich polskich korzeniach.

Nie musi nawet mówić po polsku, wystarczy, że identyfikuje się z polskością?

– To nie jest konkurs znajomości języka polskiego. Chcemy pokazać, jak wiele osób posiadających polskie korzenie potrafi za granicą osiągnąć sukces i promować pozytywny wizerunek Polski.

 Czyżby ten wizerunek był niekorzystny, skoro trzeba go promować?

– Budowanie siły marki kraju jest oparte na sukcesach tych, którzy się z tym krajem identyfikują. Nigdy nie można powiedzieć, że jest tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej. Przez długie lata, kiedy Polska była izolowana od świata, nie mieliśmy możliwości szerszego pokazania naszej wartości. Powstałe zaległości były ogromne. Ostatnie ćwierćwiecze to okres, kiedy Polska i jej wizerunek pną się mocno w górę. Również dzięki ludziom rozpoznawalnym na całym świecie, takim jak papież Jan Paweł II czy Lech Wałęsa. Sięgając dalej, mamy jeszcze Fryderyka Chopina, czy dla bardziej zorientowanych – Kopernika. W Stanach Zjednoczonych naszą wizerunkową siłę wciąż budują Kościuszko i Pułaski. Właśnie dzięki budowaniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków opowiadane jeszcze kilkadziesiąt lat temu dowcipy o Polakach, tzw. Polish jokes, praktycznie zniknęły. Także dlatego, że Polacy osiągnęli w Stanach Zjednoczonych znaczącą pozycję społeczną, zajmując niejednokrotnie eksponowane stanowiska.

Porozmawiajmy o tegorocznej edycji konkursu. 30 marca upływa termin zgłaszania kandydatur. Kto może startować w konkursie „Wybitny Polak”?

– Do konkursu może zgłosić się każdy, kogo popiera przynajmniej pięć osób. Najczęściej kandydaci zgłaszani są przez różnego rodzaju organizacje i instytucje. Powinny być to osoby rozpoznawalne w swoim środowisku i mogące poszczycić się znaczącymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Konkurs jest otwarty, choć kapituła ma prawo odrzucić kandydatów, którzy nie dopełnią formalności zgłoszeniowych i nie są w stanie w wiarygodny sposób przedstawić swoich osiągnięć. Ostatecznego wyboru laureatów dokonuje kapituła konkursu.

Jak duża jest konkurencja, ilu kandydatów startuje w konkursie na szczeblu lokalnym, np. w Chicago?

– Osoby, które startowały w poprzednich edycjach, mają prawo ponownego startu w konkursie, o ile nie zostały laureatami, w związku z czym kandydatów z każdym rokiem przybywa. Spodziewamy się, że w każdej z kategorii zmierzy się ze sobą kilkoro kandydatów. Zgłoszenia do konkursu trwają, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

W jaki sposób można zgłosić kandydata do konkursu?

– Na stronie internetowej fundacji Teraz Polska można znaleźć wszelkie informacje i wymagane formularze zgłoszeniowe. Bliższych informacji udzielają przedstawiciele organizatorów, w Chicago jest nim Norbert Barszczewski z grupy Pangea. Za pomoc dziękuję także konsulowi RP Robertowi Rusieckiemu. W Konsulacie RP w Chicago także można uzyskać informacje na temat naszego konkursu. Artykuły, plakaty i informacje przekierowujące na stronę internetową fundacji Teraz Polska można znaleźć w „Dzienniku Związkowym”, który objął patronat medialny nad konkursem „Wybitny Polak” w USA.

Kiedy i gdzie odbędzie się wyłonienie laureatów i wręczenie nagród?

– Tradycją stało się ogłaszanie wyników chicagowskiej edycji konkursu w Konsulacie RP w Chicago w trakcie uroczystości trzeciomajowych. Chicago przygotowuje również dyplomy dla obywateli amerykańskich wnoszących wkład w promocję Polski w Stanach Zjednoczonych. Jest to symboliczne wyjście poza krąg polonijny. Ten zwyczaj, wprowadzony po raz pierwszy w Chicago, jest przejmowany przez inne miasta i kraje uczestniczące w konkursie. Pokazuje to potrzebę integracji Polonii z lokalnymi społecznościami.

Dziękuję za rozmowę. Wszystkim kandydatom do tytułu Wybitny Polak życzymy powodzenia.



W minionych latach wśród chicagowskich laureatów tytułu Wybitny Polak znaleźli się m.in. Grażyna Auguścik, wokalistka jazzowa, Lucyna Migała, choreograf zespołu Lira Ensemble, dr Marek Rudnicki, twórca Amber Coalition, Jerzy Kenar, rzeźbiarz, Jan Loryś, historyk Muzeum Polskiego w Ameryce, Tom Startek, właściciel firmy specjalizującej się w produkcji szklanych i metalowych elewacji i okien, hojny darczyńca i sponsor wielu wydarzeń polonijnych, dr Maciej Leśniak, dyrektor neurochirurgii onkologicznej na renomowanym Uniwersytecie Chicago.

POLAK_plakat

 

POLAK_plakat

POLAK_plakat


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama