Stawianie dziecku granic oraz bycie konsekwentnym w ich egzekwowaniu jest jednym z najczęściej powtarzanych kanonów współczesnej wiedzy o wychowaniu małego człowieka. W jaki sposób ustalać te granice? Czym one są? I co to znaczy być konsekwentnym?
Malutkie dziecko przychodzi na świat bez wiedzy o tym, co jest dobre, a co złe. Jakie zachowania jego rodzice akceptują, a na które z nich kategorycznie nie pozwalają. To my, dorośli mamy owe zasady ustalić, a potem nauczyć ich swojego potomka. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga czasu, a często także anielskiej cierpliwości.
Jakie zasady?
Zanim jednak zajmiemy się samym dzieckiem, warto zweryfikować swoje własne zasady dotyczące zachowania nie tylko dziecka, ale siebie samego i innych domowników. Jaki mam system wartości? Czego chcę nauczyć swojego potomka? Które z zasad panujących w domu uważam za najważniejsze i dlaczego? Jeżeli rodzice chcą być czytelni dla swojego dziecka, muszą przede wszystkim rozumieć samych siebie i być przekonanym do wartości, którym hołdują. Równie ważne jest to, aby zasady określane przez rodziców dotyczyły wszystkich domowników. Jeżeli dzieci obowiązuje reguła: „nie przeklinamy“, sami przekleństw stosować nie możemy.
– Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl
Magdalena Wegner-Jezierska
Doktor nauk humanistycznych, psycholog i mediator rodzinny. Od 13 lat wykłada na poznańskich wyższych uczelniach oraz w Szkole Rodzenia „Dobry Początek“. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczną w zakresie: interwencji kryzysowej, wsparcia kobiet po porodzie i we wczesnym macierzyństwie, doradztwa w wychowywaniu dzieci, pomocy w rozwiązywaniu konfliktów w małżeństwie i rodzinie oraz mediacji rodzinnych. Prywatnie żona i mama czworga dzieci.
fot.Pezibear/pixabay.com
Reklama