Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 21:38
Reklama KD Market

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich rozmawiała i z polskimi biskupami



Polscy biskupi byli jednymi z rozmówców przedstawicieli Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, która zajmuje się walką z pedofilią w Kościele i wypracowaniem metod przeciwdziałania tym przestępstwom. Strona polska została wymieniona w komunikacie komisji.

W opublikowanym w poniedziałek w Watykanie oświadczeniu poinformowano, że komisja powołana przez Franciszka obradowała ostatnio przez 7 dni, a w pracach uczestniczyli też jej zewnętrzni współpracownicy. Rezultatem spotkań jest, jak wynika z noty, kilka propozycji, które zostaną przedstawione papieżowi.

Wśród nich wymieniono wniosek o przypomnienie wszystkim władzom w Kościele „znaczenia bezpośredniej odpowiedzi ofiarom” wykorzystywania oraz o ustanowienie Powszechnego Dnia Modlitwy i liturgii pokutnej.

Na obecny rok zaplanowane są seminaria na temat prawnych aspektów ochrony nieletnich, by - jak wyjaśniono - zagwarantować większą przejrzystość procesów kanonicznych.

W dalszej części noty Komisja ogłosiła, że jej członkowie są w kontakcie z licznymi konferencjami episkopatów i przedstawili kwestie ochrony nieletnich zakonom i zgromadzeniom.

W ciągu minionego roku – jak poinformowano - przedstawiciele komisji spotkali się z biskupami i odpowiednimi władzami zajmującymi się ochroną nieletnich między innymi na Filipinach, w Austrii, Nowej Zelandii, Szkocji, Polsce, Kostaryce oraz z organizacjami skupiającymi ofiary pedofilii.

Radio Watykańskie podsumowując obrady komisji podkreśliło, że "umacnia się zaangażowanie Kościoła" na rzecz ochrony dzieci.

W sobotę Papieska Komisja ogłosiła nieoczekiwanie, że tymczasowo opuści ją zasiadający w niej Brytyjczyk Peter Saunders, ofiara pedofilii. W oświadczeniu mowa jest o tym, że "w rezultacie dyskusji postanowiono, że pan Peter Saunders weźmie urlop od udziału w pracach komisji, by zastanowić się, jak najlepiej może wnieść wkład do niej".

Wcześniej Saunders, który działa w swym kraju w stowarzyszeniu ofiar pedofilii, zapowiadał, że odejdzie z watykańskiej komisji, jeśli nie rozwiąże ona sprawy odpowiedzialności ordynariuszy diecezji, gdzie doszło do przypadków pedofilii i zabrakło stanowczej reakcji z ich strony.

Niedawno oświadczył zaś, że papież Franciszek powinien wziąć udział w posiedzeniu komisji. Dobę po tej wypowiedzi ogłoszono decyzję o urlopowaniu Saundersa - zauważyła brytyjska prasa.

Decyzja o urlopowaniu Saundersa, podjęta w komisji, zapadła - przypominają media - po jego wypowiedziach, w których ostro krytykował bliskiego współpracownika Franciszka, koordynatora watykańskich finansów kardynała George'a Pella. Według mediów ten hierarcha z Australii odmówił złożenia wyjaśnień przed powołaną tam rządową komisją zajmującą się skandalem pedofilii w Kościele w tym kraju i przedstawił zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że stan jego zdrowia i kłopoty z sercem uniemożliwiają mu długą podróż do Australii.

W reakcji na sobotni komunikat komisji Peter Saunders wyraził zdziwienie jego treścią i oświadczył, że nie odszedł z niej i nie zamierza tego zrobić. Podkreślił, że tylko papież może go odwołać.

W skład komisji kierowanej przez kardynała Seana Patricka O’Malleya z Bostonu wchodzi 17 osób, wśród nich osiem kobiet - zakonnic i świeckich. Jest w tym gronie była premier i była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Media poinformowały, że w Watykanie przed kilkoma dniami zorganizowano dla członków papieskiej komisji specjalną projekcję filmu "Spotlight" o dziennikarskim śledztwie w sprawie skandalu pedofilii w archidiecezji Bostonu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama