W specjalnym dodatku „Wall Street Journal” z 20 stycznia, zatytułowanym „Outlook 2016” powiewa pesymizmem, jeśli chodzi o stan światowych rynków, głównie w reakcji na kryzys w Chinach i krajach rozwijających się. Niektórzy specjaliści twierdzą, że Stanom Zjednoczonym głębsza recesja raczej nie grozi, ponieważ eksport to tylko 13,5 proc. amerykańskiego PKB. W Polsce jednak, gdzie złotówka nagle straciła na wartości, eksport głównie na rynki europejskie, to aż 47,4 proc. PKB. Jak w tym kontekście rozwija się handel miedzy Polską a USA? O krótką rozmowę na ten temat poprosiliśmy konsul Sabinę Klimek, która kieruje Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.
PACC: Czy i jak na przestrzeni ostatnich lat członkostwo Polski w UE wpłynęło na eksport z Polski do USA?
Sabina Klimek: Członkostwo Polski w UE na pewno bardzo wpłynęło na wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce i to zarówno z krajów trzecich, jak i z krajów wspólnoty unijnej. Obecnie w Polsce zainwestowało ponad 800 amerykańskich firm, liczba ta wciąż rośnie, a my staliśmy się numerem 1 w Europie w obszarze inwestycji outsourcingowych i usług wspólnych. Obecnie również około 50 polskich firm ma swoje inwestycje w Stanach Zjednoczonych i ta liczba również będzie cały czas rosnąć, ponieważ co miesiąc mamy spotkania z polskimi firmami, które chcą wejść tutaj na rynek. Jeśli chodzi o eksport, to generalnie przez wiele lat mieliśmy z USA ujemny bilans handlowy, a to znaczy, że kupowaliśmy więcej produktów, niż sprzedawaliśmy do USA, obecnie od dwóch lat ta tendencja się zmieniła i według amerykańskich statystyk, to my sprzedajemy więcej do USA, niż kupujemy, co bardzo nas cieszy. W roku 2014 handel z USA był na poziomie 9,2 mld USD, z czego eksport z Polski do Stanów Zjednoczonych wyniósł ponad 5 mld.
Z jakimi tendencjami w handlu pomiędzy Polską a USA mamy do czynienia obecnie?
– Ewidentnie słaba, w stosunku do dolara, złotówka, może jedynie pomóc naszym eksporterom. Polskie produkty stają się tym sposobem tańsze, bardziej atrakcyjne i dostępne dla kupujących. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia przez cały 2015 rok, kiedy 1 USD oscylował wokół 4 złotych. Według amerykańskich danych w okresie do listopada 2015 (rok do roku) eksport polskich produktów do USA wzrósł o prawie 9 procent. Generalnie od lat eksport z Polski do USA systematycznie rośnie i powodów jest wiele, przede wszystkim rozwijające się polskie firmy, wysoka jakość produktów, innowacyjność, co sprawia, że mogą konkurować na zagranicznych rynkach. Polskie produkty nie tylko są bardzo dobre, lecz również spełniają odpowiednie standardy i normy, jedzenie jest bardzo smaczne, mamy sporo ekologicznych produktów, bez GMO, co podoba się konsumentom, polskie meble mają piękną stylistykę i są bardzo wysokiej jakości. Jesteśmy bardzo dobrzy, coraz lepsi, stąd te wyniki, które osiągamy.
Czy importerzy z USA kontaktują się lub mogą kontaktować się z WPHI w poszukiwaniu informacji, produktów?
– Oczywiście, właśnie od tego między innymi jesteśmy – by łączyć sprzedających z kupującymi. Bardzo często importerzy zwracają się w tej sprawie do nas, a my szukamy im odpowiednich firm w Polsce. Często też mamy prośby z drugiej strony, nasi eksporterzy i producenci szukają kontaktów w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wiedzą, że ich projekt jest już tak dobry, że spokojnie może konkurować również na amerykańskim rynku. Wtedy kontaktujemy ich z dystrybutorami tutaj na miejscu. W interesie naszego kraju jest, by jak najwięcej polskich produktów sprzedawać za granicę, a rynek amerykański jest bardzo duży i chłonny, ma ogromny potencjał. Wszystkie osoby zainteresowane importem zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.usa.trade.gov.pl oraz do napisania do nas: [email protected]
Dziękujemy za rozmowę!
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. Oprócz zapowiadanych wcześniej warsztatów, które oferuje Departament Biznesu i Ochrony Konsumenta Miasta Chicago (Business Affairs & Consumer Protection, BACP), PACC poleca następujące dodatkowe okazje w styczniu i lutym 2016 r.:
E-mail Marketing for Small Business (szkolenie/seminarium dla właścicieli i/lub pracowników małego biznesu)
Wtorek, 26 stycznia, 18.00–19.30
Biuro PACC, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Wymagana rezerwacja udziału: tel. (773)205-1998 lub e-mail pod adres: [email protected] (udział bezpłatny dla członków PACC; 10 dol. – pozostali)
How To Build Your First Mobile App (Jak zbudować swoją pierwszą aplikacje mobilną)
Czwartek, 28 stycznia, 13.00–14.30
Webinarium, dodatkowe informacje zostaną przekazane po zarejestrowaniu się.
Link do rejestracji: bit.do/ILSBDCUIC-0128
Business After Hours – Paczki Day (spotkanie networkingowe)
Wtorek, 9 lutego, 18.30–21.00
Chicago Metal Supply, 49040 W. Grand Ave., Chicago, IL
Potwierdzenie uczestnictwa i dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub wiadomość na adres: [email protected] (opłata 15 dol. – członkowie PACC, 25 dol. – pozostali)
European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)
Środa, 17 lutego, 17.30–19.30
Hotel Drake, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail pod adres: [email protected]
Reklama