Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 00:31
Reklama KD Market
Reklama

Jak się nie dać deportować



Choć z danych Departamentu Bezpieczeństwa Kraju wynika, że w minionym roku fiskalnym liczba deportacji nieudokumentowanych obcokrajowców spadła, to jednak już z początkiem roku naloty agentów ICE znacznie się nasiliły. Organizacje imigranckie zwierają szyki razem z demokratycznymi członkami Izby Reprezentantów, by protestować przeciw deportacjom imigrantów, głównie matek z dziećmi z krajów Ameryki Środkowej.

Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights (ICIRR) dołączyła do Organized Communities Against Deportations (OCAD), National Immigration Justice Center oraz komisarza powiatu Cook Jesusa „Chuya” Garcii, chicagowskiego radnego Carlosa Ramireza-Rosy, stanowej kongresmanki Elisabeth „Lisy” Hernandez i we wtorek 12 stycznia przedstawiła miejskie, powiatowe i stanowe rezolucje potępiające akcje agentów Immigration and Customs Enforcement (ICE) wobec imigrantów z Ameryki Środkowej.

Rezolucje zostały w środę przedstawione na forum chicagowskiej rady miejskiej i Rady Powiatu Cook. Ich autorzy wyrażają ostre słowa krytyki wobec niehumanitarnych praktyk podczas aresztowań nieudokumentowanych imigrantów, domagają się potwierdzenia, że każdy okręg polityczny przyjmie uchodźców i da im schronienie oraz nawołują lokalne organa ścigania do odmowy współpracy z agentami ICE.

– Jestem dumny, że mogę stanąć w obronie imigrantów, którym należy się respekt i szacunek. Masowe zatrzymania to niehumanitarna praktyka, która zagraża bezpieczeństwu naszej całej społeczności. Takie działania wywołują głęboką nieufność uchodźców wobec władz oraz poczucie zagrożenia u kobiet i dzieci, którzy uciekli z krajów Ameryki Środkowej przed gangami i przemocą – mówił komisarz Garcia.

W pierwszy weekend nowego roku agenci ICE przeprowadzili naloty w stanach Georgia, Teksas i Karolina Północna, co doprowadziło do zatrzymania 121 osób. Fakt ten potwierdził sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Kraju Jeh Johnson, który jednocześnie zapowiedział, iż władze imigracyjne przez najbliższy rok będą kontynuowały podobne działania na terenie całego kraju.

W pierwszy weekend nowego roku agenci ICE przeprowadzili naloty w stanach Georgia, Teksas i Karolina Północna, co doprowadziło do zatrzymania 121 osób. Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Kraju Jeh Johnson zapowiedział, iż władze imigracyjne przez najbliższy rok będą kontynuowały podobne działania na terenie całego kraju"



Większość zatrzymanych to kobiety i dzieci, którzy uciekli przed aktami przemocy z Salwadoru, Hondurasu i Gwatemali. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat z tych jednych z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie do Stanów Zjednoczonych przybyło ponad 100 tys. uciekinierów.

Przedstawiciele ICE utrzymują, że celem nalotów są wyłącznie imigranci, którzy wykorzystali już wszystkie możliwości prawne, by zalegalizować swój pobyt. Tymczasem Board of Immigration Appeals (Rada Apelacji Imigracyjnych) tymczasowo wstrzymała deportację ponad 20 nieudokumentowanych ze 121-osobowej grupy zatrzymanych na początku roku. Decyzja rady apelacyjnej tym samym jeszcze bardziej podważa zasadność działań ICE. Z danych ujawnionych przed Departament Bezpieczeństwa Kraju wynika bowiem, że ogromna większość kobiet i dzieci zatrzymanych na granicy i przebywających w ośrodkach odosobnienia ma uzasadnione powody, by obawiać się powrotu do ojczyzny.



Tego samego dnia kongresman Louis Gutierrez z Illinois w towarzystwie kongresmanek Zoe Longren i Lucille Roybal - Allard z Kalifornii i Jan Shakowsky z Illinois podczas konferencji prasowej w federalnej Izbie Reprezentantów przedstawił list skierowany do prezydenta Baracka Obamy. W dokumencie podpisanym przez 146 demokratycznych członków izby czytamy m.in.: „Stanowczo potępiamy niedawne działania Departamentu Bezpieczeństwa Kraju skierowane przeciwko matkom i ich dzieciom pochodzącym z Salwadoru, Hondurasu i Gwatemali. Akcje agentów ICE wywołały falę paniki wśród imigranckiej społeczności. (…) Przebieg operacji ICE budzi wiele wątpliwości. Agenci ICE stosują oszukańcze taktyki, by wchodzić do prywatnych mieszkań i domów. Z tego i innych względów apelujemy o natychmiastowe zaniechanie nalotów do czasu, aż upewnimy się, że kobiety i dzieci nie będą zmuszeni do powrotu do krajów, gdzie grożą im prześladowania, tortury lub śmierć”.

„Apelujemy o podjęcie kompleksowych działań, by kryzys imigracyjny na naszej półkuli został rozwiązany w sposób humanitarny” – kończą autorzy listu skierowanego do prezydenta Obamy. Ustawodawcy przypominają jednocześnie, że ponad 17 tys. rodzin z Ameryki Środkowej może zostać w najbliższym czasie deportowanych, w tym z samego Illinois prawie 800.

Liczba deportacji maleje

Tymczasem z najnowszych danych Departamentu Bezpieczeństwa Kraju wynika, że w roku budżetowym 2015 deportowano najmniej imigrantów od 2006 roku. Liczba deportacji maleje już trzeci rok z rzędu i w minionym roku ze Stanów Zjednoczonych ogółem wydalono 235 413 obcokrajowców. To ogromny spadek w porównaniu do rekordowego 2012 roku, kiedy Departament Bezpieczeństwa Kraju deportował najwięcej nieudokumentowanych – 409 849 osób. W 2014 r. liczba deportowanych wyniosła 315 934 osóby.

Wśród usuniętych z USA w roku ubiegłym dużą grupę stanowili przestępcy kryminalni – 136 700 osób. Osoby, które dopuściły się przestępstw w Stanach Zjednoczonyc, stanowiły 59 proc. deportowanych, podczas gdy rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 56 procent.

Na czele listy krajów, których obywatele są deportowani, najczęściej od lat znajduje się Meksyk. W pierwszej dziesiątce w ubiegłym roku nie znalazł się żaden kraj europejski, a Polska uplasowała się na 23. pozycji.

Andrzej Kazimierczak

[email protected]



  1. Meksyk – 146 132 deportowanych

  2. Gwatemala – 33 249

  3. Salwador – 21 920

  4. Honduras – 20 309

  5. Dominikana – 1946

  6. Ekwador – 1305

  7. Kolumbia – 1154

  8. Nikaragua – 867

  9. Brazylia – 744

  10. Jamajka – 738




  1. Polska – 124




Jak postępować w razie wizyty agentów ICE

Koalicja ICIRR wydała szereg praktycznych wskazówek dla nieudokumentowanych obcokrajowców, którym może grozić deportacja.

  1. Bez nakazu nie ma wstępu. Nie musisz otwierać drzwi. Masz prawo zapytać agenta (przez zamknięte drzwi), czy ma nakaz. Jeśli potwierdzi, że ma nakaz, poproś, by wsunął go pod drzwiami. Sprawdź, czy nakaz został podpisany przez sędziego lub przełożonego agenta, czy znajduje się na nim twoje nazwisko i kiedy został wystawiony.

  2. Masz prawo zachować milczenie. Masz prawo odmówić odpowiedzi na wszystkie pytania.

  3. Niczego nie podpisuj. Nie składaj swojego podpisu pod żadnym dokumentem. Poinformuj agentów, że niczego nie podpiszesz, zanim nie porozumiesz się z adwokatem.

  4. Zbierz informacje. Jeśli agenci siłą weszli do twojego domu, zapisz ich nazwiska, numery identyfikacyjne i numery tablic rejestracyjnych pojazdów.

  5. W razie zatrzymania nie podpisuj żadnych dokumentów bez konsultacji z adwokatem. Masz prawo wykonać telefon, by poinformować członka rodziny lub adwokata, gdzie się znajdujesz. Zapamiętaj ważne numery telefonów, bo w areszcie imigracyjnym nie będziesz mógł skorzystać ze swojej komórki.

  6. Miej gotowy plan awaryjny. Noś ze sobą kartę przypominającą o przysługujących nam prawach (Know Your Rights Card). Desygnuj osobę dorosłą, która w razie potrzeby zaopiekuje się twoimi dziećmi. Ważne dokumenty trzymaj w bezpiecznym miejscu.

  7. Zgłaszaj. Dzwoń na infolinię pomocy rodzinie (855) 435-7693 (855 HELP-MY-FAMILY). Zgłaszaj tam wszelkie incydenty, by można było podjąć skuteczną akcję. Twoje informacje zawsze będą traktowane jako poufne.


US-Mexico Border in California

US-Mexico Border in California

fot. EPA/MIKE NELSON

Immigration protest at White House

Immigration protest at White House


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama