Połączenie słodkiego smaku i tłuszczu jest ewolucyjnie najbardziej przyjemną kombinacją. Nic więc dziwnego, że większość dzieci chętnie je słodycze i wysokokaloryczne przekąski. Jednak należy pamiętać, że dzieci i dorośli jedzą słodycze nie tylko ze względu na ich smak. Kluczową rolę odgrywa sposób żywienia, który wpływa na tworzenie się preferencji pokarmowych. Może skutkować częstym przejadaniem się i skłonnością do wybierania specyficznych produktów.
Ze wszystkich stron jesteśmy atakowani przez słodycze, fastfoody i inne wysokokaloryczne przekąski. Dostęp do nich jest prosty i niemalże nieograniczony. Możemy być pewni, że łakocie i tak będą obecne w życiu dziecka. Dlatego też najważniejsze jest nie uczenie dziecka, aby nie jadło słodyczy, lecz by jadło je w zrównoważony sposób.
Niestety, nigdzie nie znajdziemy złotej recepty na to, w jaki sposób pomóc dziecku zdobyć zdrowe nawyki jedzenia słodyczy. Każda rodzina może wypracować swój własny, najlepszy dla niej sposób wdrażania w życie racjonalnych zasad żywienia. Warto jednak zastanowić się nad podanymi poniżej wskazówkami.
– Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl
Małgorzata Kaczyńska
Autorka artykułu ukończyła z wyróżnieniem psychologię ze specjalizacją Psychoterapia na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała certyfikat Terapeuty Terapii Motywującej, a od listopada 2010 roku jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej. Pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Warszawie, gdzie prowadzi indywidualną terapię krótkoterminową oraz udziela konsultacji psychologicznych. Studiuje także podyplomowo psychodietetykę.
Jej zainteresowania pozazawodowe to psychologiczne, motywacyjne i osobowościowe aspekty modyfikacji ciała oraz postrzeganie społeczne osób wytatuowanych. Lubi sport, zwłaszcza narciarstwo i pływanie, fascynują ją także sporty walki, trenuje Wing Tsun.
fot.9355/pixabay.com
Słodkie jest... słodkie! Czy można nauczyć dziecko niejedzenia słodyczy?
- 01/10/2016 08:13 PM
Reklama