Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 05:26
Reklama KD Market

Papież przyjmuje Nagrodę Karola Wielkiego i dedykuje ją Europie


Papież Franciszek zgodził się przyjąć przyznaną mu w środę w Niemczech Nagrodę Karola Wielkiego oraz zadedykował ją Europie i wysiłkom podejmowanym przez nią na rzecz pokoju - ogłosił Watykan.


Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, cytując słowa Franciszka, że postanowił przyjąć nagrodę przede wszystkim ze względu na pokój i tych, którzy "angażują się na rzecz pokoju w Europie i na świecie".

"W momencie, w którym mówi się o trzeciej wojnie światowej w kawałkach, przyjmuję tę nagrodę, by zadedykować ją Europie jako zachętę do działania na rzecz pokoju" - powiedział Franciszek, cytowany przez rzecznika.

Przypomina się, że w 2004 roku specjalną edycję nagrody przyznano Janowi Pawłowi II.(PAP)

Franciszek laureatem Nagrody Karola Wielkiego 2016 roku 

Papież Franciszek został laureatem Nagrody Karola Wielkiego w 2016 roku - poinformowała w środę kapituła tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego za zasługi dla europejskiej integracji.

W ostatnich latach Unia Europejska doświadczyła kryzysów i niepowodzeń - przypomniała kapituła nagrody w uzasadnieniu decyzji. "W czasie, gdy wiele obywatelek i obywateli w Europie szuka kierunku, Jego Świątobliwość papież Franciszek wysyła przesłanie nadziei i zachęty" - podkreślono.

Papież jest "głosem sumienia", który nakazuje stawiać człowieka w centrum uwagi i przypomina, że Europa ma obowiązek realizować zasady pokoju, wolności, prawa, demokracji i solidarności, w poszanowaniu ideałów przyświecających unijnym ojcom założycielom - oświadczyła kapituła.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w 2016 roku; dokładna data nie została jeszcze podana. Wyjątkowo ceremonia będzie miała miejsce nie w Akwizgranie, w ratuszu zbudowanym na fundamentach pałacu Karola Wielkiego, lecz w Rzymie.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 r. ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

W 2010 r. jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 r. wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 r. jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2015 r. wyróżnienie to otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama