Przejdź do głównych treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do głównego menu
Reklama
Facebook.com
Instagram.com
Youtube.com
piątek, 15 listopada 2024 06:16
Ułatwienia dostępności
Zaloguj się
Ogłoszenia
Prenumerata
Reklama
Nekrologi
Redakcja
Kontakt
Tylko u nas
Polonia
Chicago
Ameryka
Polska
Świat
Kalejdoskop
Imigracja
Felietony
Wywiady
Sport
Porady
Dzieje się w mieście
Pokaż pozostałe elementy menu
Reklama
Strona główna
Artykuły
Nasz cykl
Polonijne parafie
Na szlaku do polskiego Merrillville
Na szlaku do polskiego Merrillville
Nasz cykl
Polonijne parafie
Ewa Malcher
12/13/2015 07:05 PM
Historia sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville rozpoczyna się w okresie II wojny światowej, kiedy do Ameryki Północnej przez polską prowincję salwatorianów zostali wysłani – pierwszy ksiądz i brat zakonny, którzy osiedlili się w miejscowości Gary w stanie Indiana i w ten sposób zapoczątkowali powstanie domu zakonnego, należącego do polskiej prowincji salwatorianów.
Pierwszy dom zakonny polskich salwatorianów nazywany Domem Misyjnym Ojców Salwatorianów powstał w Gary w 1941 roku, a pierwszym obrazem, który został zawieszony nad ołtarzem w skromnej kapliczce, była kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Żmudne początki budowy polskiej wspólnoty na amerykańskiej ziemi zaowocowały dynamicznym rozwojem, a w końcu powstaniem polskiego sanktuarium maryjnego. W 1953 roku salwatorianie dzięki własnej ofiarnej pracy i hojności wiernych zakupili w Merrillville ponad 60 akrów ziemi, gdzie w 1954 roku, który został ogłoszony w Kościele Rokiem Maryjnym, stanął nowy klasztor.
Z czasem znajdująca się w domu zakonnym kaplica okazała się zbyt mała na potrzeby często i licznie odwiedzających Merrillville rodaków. Dlatego powstał pomysł, aby w parku wybudować kaplicę, którą poświęcono Matce Bożej Fatimskiej z uwagi na tradycję odprawiania przez polskich salwatorianów nabożeństw fatimskich.
Warto dodać, że obecnie na bocznej ścianie kaplicy fatimskiej znajdują się tablice pamiątkowe przeniesione z nieistniejącej już wieży, która niegdyś stała w przyklasztornym parku, a ze względu na stan techniczny została rozebrana.
Budując kaplicę fatimską, ojcowie salwatorianie nie myśleli, że i ta kaplicy okaże się zbyt mała, zaczęto więc poważnie brać pod uwagę budowę kościoła, który od początku pragnęli poświęcić Matce Boskiej Częstochowskiej.
Kolejne fale polskich emigrantów do USA, poszukujących pracy w stalowniach świetnie w tym czasie prosperującego Gary, tworzyły nowe, duże skupiska Polonii, która coraz częstszej odwiedzała gościnnych salwatorianów.
Zauważając potrzeby coraz liczniejszej Polonii oraz by godnie uczcić jubileusz tysiąclecia chrztu Polski, przypadający w 1966 roku, salwatorianie zamiast okolicznościowego pomnika postanowili wybudować Salę Milenijną – nowoczesny budynek ze sceną z powodzeniem służący wiernym do dziś.
Co ciekawe, w Sali Milenijnej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych występowali znani i popularni polscy artyści. W Merrillville koncertowały prawdziwe gwiazdy tamtych lat: Irena Santor, Jerzy Połomski, Krzysztof Krawczyk, Violetta Villas, Edyta Geppert, Maryla Rodowicz czy artyści programu „Podwieczorek przy mikrofonie” – Hanka Bielicka, Jacek Federowicz.
Na terenie klasztoru w ramach systematycznego zagospodarowywania terenu powstał piękny park, w którym znajdują się stacje tajemnic różańcowych i drogi krzyżowej. Z czasem sanktuarium stawało się coraz bardziej atrakcyjnym centrum duchownym i patriotycznym życia Polonii. Zapadła więc decyzja o budowie kościoła.
Kamień węgielny pod jego budowę został zawieziony przez księdza Władysława Pawlika na Jasną Górę i 30 września 1982 roku poświęcony przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Kamień węgielny, który widać na zewnątrz kościoła, został wmurowany we frontową ścianę nowej świątyni. Jest na nim wyrzeźbiony orzeł w koronie z urwanym skrzydłem, który symbolizuje bolesne doznania narodu polskiego w okresie stanu wojennego.
W 1983 roku zakończono budowę i konsekrowano wybudowaną świątynie pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Symboliczne znaczenie ma rok konsekracji kościoła, który był zarówno Jubileuszowym Rokiem Odkupienia, jak i rokiem kończącym obchody jubileuszu 600-lecia obecności Maryi na jasnogórskim obrazie. Znajdujący się w kościele w Merrillville obraz jest największą na świecie kopią Matki Bożej Częstochowskiej. Autorem obrazu jest Włodek Koss z Nowego Jorku.
Obraz został poświęcony w Watykanie przez Jana Pawła II i dokładnie po 30 latach od daty wybudowania kościoła został ukoronowany złotymi koronami, które zostały również poświęcone na Jasnej Górze przed cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Pani.
Przed kościołem, na miejscu, gdzie pierwotnie stała figura Najświętszego Serce Pana Jezusa, przeniesiona z pierwszego domu misyjnego oo. salwatorianów z Gary, znajduje się obecnie pomnik św. Jana Pawła II, który swoje życie zawierzył Maryi.
Merrillville – centrum polonijnego pielgrzyma
Sanktuarium maryjne w Merrillville jest także jednym z ważniejszych miejsc dla pielgrzymujących w USA Polaków, a pielgrzymka maryjna z Chicago, odbywająca się od 28 lat, jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku.
Według szacunkowych danych z 2015 r. wzięło w niej udział ponad 11 tys. osób; około 7 tys. pielgrzymowało pątniczym szlakiem, przynajmniej drugie tyle witało pielgrzymujących w sanktuarium. W 2015 roku, po raz pierwszy w historii, ojcowie salwatorianie i pielgrzymujący Polonusi otrzymali list z życzeniami i podziękowaniami od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Polonijne sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej zostało cztery lata temu podniesione przez biskupa Gary Jego Ekscelencję ks. bpa Dale Melczka do rangi sanktuarium diecezji Gary.
Panorama Tysiąclecia Chrztu Polski
Niewątpliwą atrakcją sanktuarium maryjnego Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville jest „Panorama Tysiąclecia Chrztu Polski”. Jest to prawdopodobnie największa na świecie ruchoma szopka betlejemska, która istnieje od chwili poświęcenia kościoła. Znajduje się w niej 48 figur, przedstawiających Świętą Rodzinę, poczet wybranych świętych i królów polskich, ważne postacie historyczne. Prezentacja trwa 30 minut, a jej konstrukcja umieszczona jest za ołtarzem głównym.
Możemy ją oglądać w ostatnią niedzielę miesiąca po mszy świętej o godz. 12.00 w języku polskim. Istnieje również wersja angielska.
Salwatorianie
Towarzystwo Boskiego Zbawiciela to rzymskokatolickie zgromadzenie zakonne powstałe w Rzymie w 1881 roku. Założycielem i pierwszym przełożonym generalnym był ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan.
Misją zgromadzenia jest zjednoczenie wszystkich sił katolickich w celu zachowania i szerzenia Ewangelii na całym świecie, wszystkimi środkami i sposobami, jakie dyktuje miłość Chrystusowa.
Obecnie salwatorianie Prowincji Polskiej pracują w kraju i poza jego granicami: w USA, Kanadzie, Australii, Brazylii, Rosji, na Białorusi, na Ukrainie, we Włoszech, w Szwajcarii, Niemczech, Czechach i na misjach w Tanzanii, Kongo, na Filipinach i w Indiach. Prowincja Polska liczy obecnie 458 członków, przy stanie około 1200 członków całego zgromadzenia.
Polscy księża i bracia zakonni ze Zgromadzenia Zakonnego Salwatorianów od lat pracują w czterech wspólnotach zakonnych w USA: W Merrillville, Veronie, Teksasie i na Florydzie.
Wspólnota w Merrillville służy posługą Polonii w stanach Indiana i Illinois.
Wspólnota zakonna w Merrillville składa się obecnie z 6 księży i brata zakonnego. Przełożonym domu zakonnego i kustoszem sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej jest ksiądz Łukasz Kleczka, SDS.
Salvatorian Fathers
5755 Pennsylvania Street
Merrillville, IN 46410
Jola Plesiewicz
Zdjęcia:
Dariusz Piłka
Więcej o autorze / autorach:
Ewa Malcher
Podziel się
Oceń
0
0
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Poprzednie
Następne
Piłkarska LN - remis Francji z Izraelem w meczu podwyższonego ryzyka
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
22
ATP Finals - Sinner w półfinale z kompletem zwycięstw
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
21
Liga hiszpańska - Deco o Lewandowskim: jest może dwóch takich napastników na świecie
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
33
Chicago i Illinois chcą utrzymać status imigracyjnego sanktuarium
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
118
Powyborcze lęki imigrantów
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
114
Doradca ds. cmentarzy: Planując swój pochówek ułatwiamy życie bliskim
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
69
Kto będzie w nowej administracji Trumpa? Prezydent elekt ogłosił nominacje
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
45
Czy będzie secesja? Kolejne powiaty badają możliwość oderwania się od Illinois
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
324
Dziennik Związkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama