W pierwszym przemówieniu w Afryce papież Franciszek, który rozpoczął w środę wizytę w Kenii, mówił, że przemoc, konflikty i terroryzm karmią się strachem i desperacją, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji. Apelował o sprawiedliwość i solidarność.
Przed Pałacem Prezydenckim w stolicy Kenii Nairobi odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża, który rozmawiał potem z szefem państwa Uhuru Kenyattą.
Następnie Franciszek spotkał się z ponad 3 tysiącami przedstawicieli władz kraju, biznesu i kultury oraz korpusu dyplomatycznego.
W wygłoszonym do nich po angielsku przemówieniu papież mówił, że naród kenijski jest „młody i pełen wigoru”.
„Z waszego doświadczenia w kształtowaniu demokracji korzysta w różny sposób wiele innych narodów afrykańskich” - podkreślił.
„Tak jak Kenia, również one działają, by zbudować na solidnych podstawach wzajemnego szacunku, dialogu i współpracy wieloetniczne społeczeństwo, które będzie naprawdę harmonijne, sprawiedliwe i włączające wszystkich” - oświadczył Franciszek.
„Młodość - dodał - jest najcenniejszym bogactwem każdego kraju”. Zdaniem papieża ochrona młodzieży, inwestowanie w nią i pomaganie jej jest najlepszym sposobem zapewnienia godnej przyszłości.
Mówiąc o pięknie i bogactwie przyrody Kenii, Franciszek zwrócił uwagę na to, że kryzys ekologiczny wymaga większej wrażliwości w kwestii relacji człowieka z naturą. Naszym obowiązkiem - wskazał - jest to, by przekazać jej piękno przyszłym pokoleniom oraz sprawiedliwie zarządzać jej darami.
“Takie wartości są głęboko zakorzenione w afrykańskiej duszy. W świecie, który nadal bardziej wyzyskuje niż chroni wspólny dom, wartości te muszą inspirować wysiłki rządzących na rzecz krzewienia odpowiedzialnych modeli rozwoju gospodarczego” - uważa papież.
Przypomniał tezę ze swej ekologicznej encykliki „Laudato si’” o związku między ochroną natury i budową sprawiedliwego i równego porządku społecznego.
„Tak długo, jak nasze społeczeństwa będą doświadczać podziałów - czy to etnicznych, religijnych czy ekonomicznych - wszyscy mężczyźni i kobiety dobrej woli wezwani są do działania na rzecz pojednania i pokoju, przebaczenia i wyleczenia serc” - mówił Franciszek.
„Doświadczenie pokazuje, że przemoc, konflikt, terroryzm karmią się strachem, nieufnością i desperacją, które rodzą się z ubóstwa i frustracji” - powiedział papież. Wskazał, że “walka z tymi wrogami pokoju i dobrobytu powinna być prowadzona przez mężczyzn i kobiety, którzy bez strachu wierzą w wielkie wartości duchowe i polityczne”.
Do przedstawicieli władz, życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Kenii papież apelował, by krzewili ducha solidarności i okazywali szczególną troskę o ubogich, o młodzież i sprawiedliwy rozdział dóbr.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama