9 grudnia o godz. 9.00 pełny skład Trybunału Konstytucyjnego zbada łącznie złożone przez PO i RPO skargi na nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS - taka informacja pokazała się we wtorek po południu na stronach TK.
"Z unormowaniami ustawowymi dotyczącymi wyboru sędziów wiążą się doniosłe zagadnienia ustrojowe. W tej sytuacji, niezwłoczne orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją powołanych przepisów ustawy o zmianie ustawy o TK jest konieczne dla zapewnienia ciągłości pracy Trybunału" - napisał TK. Sprawę TK rozpozna w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć prezes TK, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Piotr Tuleja.
Posłowie PO oraz RPO Adam Bodnar w oddzielnych wnioskach zaskarżyli w poniedziałek do TK nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS.
Oba wnioski do TK poparła we wtorek Naczelna Rada Adwokacka. Zdaniem prezydium NRA nowelizacja ustawy to "atak na niezależność Trybunału Konstytucyjnego oraz niezawisłość jego sędziów". Według NRA jest to też "przejaw instrumentalnego stosowania prawa w celach politycznych" oraz zagrożenie dla konstytucyjnych praw i wolności. Prezydium wystąpiło też do TK o zgodę na złożenie przez NRA opinii w sprawie wniosku Rzecznika.
W piątek prezydent podpisał nowelizację i tego samego dnia ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw. W czwartek przyjął ją Sejm, a w piątek - bez poprawek - Senat; wejdzie w życie 5 grudnia. Stanowi ona, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Nowela wygasza także kadencje prezesa Rzeplińskiego jako prezesa TK.
Nowelizacja oznacza nowy wybór pięciu sędziów, co - w zamyśle posłów PiS - miałoby unieważnić wybór sędziów dokonany przez Sejm minionej kadencji. 8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu) nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga kolejnych sędziów.
Posłowie PO zwrócili się o zbadanie do TK, czy możliwe było znowelizowanie przepisów przejściowych uchwalonej w czerwcu ustawy o TK, co zdaniem PiS umożliwi ponowny wybór sędziów. "W naszej ocenie jest to niedopuszczalne. Parlament wykroczył wspólnie z prezydentem poza konstytucyjne umocowanie, bo de facto tymi przepisami próbuje się odwołać wybranych zgodnie z prawem sędziów TK" - mówił Borys Budka (PO). Postawienie prezydenta w roli tego, kto będzie oceniał, czy dany sędzia zasługuje na to, by złożył przed nim przyrzeczenie, czy też nie, wykracza poza kompetencje konstytucyjne i w naszej ocenie powinno to być również zbadane" - dodał.
PO wskazała też, że skrócenie kadencji prezesowi i wiceprezesowi Trybunału jest niezgodne z zasadą praw nabytych i zasadą prawidłowej legislacji. PO nie kwestionuje zaś co do zasady wprowadzenie kadencyjności prezesa i wiceprezesa TK. "Tymczasem w geście - my odczytujemy to wręcz zemsty - prezes i wiceprezes zostają ustawą de facto odwołani ze swoich funkcji" - mówił Budka.
RPO kwestionuje całą nowelizację. "Najpierw zdrowemu pacjentowi zadano ból, a następnie zaproponowano kurację, której pacjent może nie przeżyć" - tak Bodnar ocenia całą sprawę, związaną z wątpliwościami PiS wobec uchwalonej przez poprzedni Sejm ustawy o TK oraz PO - wobec jej nowelizacji, uchwalonej 19 listopada z inicjatywy PiS. Bodnar nazwał "kontrowersyjnym" wybór przez poprzedni Sejmu także dwóch sędziów TK, mających zastąpić tych, których kadencja upływa w grudniu. Nowelizację PiS określił zaś mianem "zagrażającej pozycji ustrojowej Trybunału - powodującej wybór aż 5 sędziów oraz wygaśnięcie kadencji prezesa i wiceprezesa TK".
"Stąd moja próba ocalenia pacjenta, czyli państwa prawnego, praw i wolności obywateli oraz konstytucji" - dodał Bodnar. "Mam nadzieję, że w wyniku rozpoznania mojego wniosku przywrócone zostaną standardy właściwe dla demokracji" - oświadczył.
Z kolei 3 grudnia TK ma zbadać skargę posłów PO i PSL, dotyczącą uchwalonej w czerwcu ustawy o TK. Na jej mocy Sejm minionej kadencji wybrał 5 nowych sędziów Trybunału. NRA poparła też i tę skargę.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama