W 135-letniej historii Związku Narodowego Polskiego świętująca w minioną niedzielę 100. rocznicę istnienia Grupa 1824 zapisała się jako jednostka prężna i ekspansywna. Tak było w przeszłości, gdy jeszcze nosiła nazwę “Synowie Ziemi Polskiej”. Tak jest też obecnie, gdy nosi nazwę “Błyskawica”. Grupa wiedzie prym wśród organizacji związkowych w ilości przyjęć nowych członków oraz prowadzi aktywną sekcję piłkarską.
Przybyłych powitał prezes Jerzy Hejna. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym ks. Ryszard Groń. O historii grupy mówił wiceprezes Marian Grabowski, który jest jej członkiem od 1962 roku:
- Ponad pół wieku temu, gdy wstępowałem do organizacji mieliśmy w niej sekcję trębaczy i doboszy, która przez wiele lat uświetniała różnego rodzaju parady i pokazy, promując w ten sposób związek. Klub piłkarski “Błyskawica” zapisaliśmy do organizacji, bo sam przez wiele lat kopałem piłkę. W ten sposób uzyskaliśmy dla klubu sporą pomoc finansową ze strony ZNP, bo związek co dwa lata kupował nam stroje i pomagał w opłacaniu startowego w ligach. Z czasem połączyliśmy grupy pozostawiając numer 1824, a zamieniając jej dotychczasową nazwę z “Synowie Ziemi Polskiej” na “Błyskawicę”.
Jubileusz w sali Royal Palace Banquets z udziałem ponad 100 członków grupy stał się okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych i zasłużonych jej działaczy. Prezes ZNP Franciszek Spula wręczył dyplomy i odznaczenia. Dorothy Urbanowicz została uhonorowana odznaką Centennial Award. Jej mąż Witold Urbanowicz odebrał Appreciation Award. Takim samym wyróżnieniem uhonorowane zostały nieobecne na jubileuszu działaczki Harriet Mulka i Elizabeth Kamiński. Dyplomy uznania – Certificate of Appreciation otrzymali Jerzy Hejna i Marian Grabowski oraz nieobecna Christine Domalewski. Wyróżnienie dla sekcji sportowej odebrał prezes “Błyskawicy” Ignacy Dudziak. Podziękowania i kwiaty wręczone zostały Bogumile Hejnie i Marii Krzymińskiej z komitetu organizacyjnego uroczystości.
W części artystycznej bankietu wystąpił zespół taneczny “Świtezianie” oraz dzieci i młodzież ze szkoły im. Adama Mickiewicza z Burbank. Uczniowie zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny pod tytułem “Piękna nasza Polska cała” przygotowany i wyreżyserowany przez nauczycielki Agatę Mścisz i Sławomirę Panel. Odbyła się także loteria fantowa.
Wśród gości honorowych byli obecni: prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Anna Wierzbicka, przedstawicielka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Grażyna Pikul, Marek Orwat, członek Rady Biznesowej związku, dyrektor Wanda Penar oraz komisarka Okręgu XIII Wanda Juda i komisarka Okręgu XII Barbara Wesołowska.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama