Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 09:28
Reklama KD Market

Niemcy przywracają system dubliński wobec uchodźców z Syrii



Niemieckie MSW poinformowało we wtorek o przywróceniu wobec ubiegających się o azyl Syryjczyków tzw. systemu dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę.

Rzecznik MSW powiedział, że Niemcy stosują obecnie system dubliński w odniesieniu do wszystkich krajów pochodzenia uchodźców i wszystkich państw UE z wyjątkiem Grecji. "Dotyczy to także obywateli syryjskich, od 21 października".

W sierpniu Berlin postanowił zawiesić system dubliński w przypadku Syrii, oficjalnie rezygnując z odsyłania syryjskich uchodźców do krajów, przez których granice dostali się oni na obszar Unii Europejskiej.

Agencja dpa zwraca uwagę, że odsyłanie występujących o azyl do innych krajów UE może się na razie okazać trudne, ponieważ tylko niewielu uchodźców, którzy ostatnio dotarli do Niemiec, zostało przedtem zarejestrowanych w innym kraju unijnym.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił w końcu października br., że trzeba zmienić system dubliński, który "już nie funkcjonuje".(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama