niedziela, 6 października 2024 04:13

El. ME 2016 - Włosi, Belgowie i Walijczycy kolejnymi finalistami

Reprezentacje Włoch, Belgii oraz Walii zapewniły sobie awans do piłkarskich mistrzostw Europy w sobotnich meczach przedostatniej kolejki eliminacji. Łącznie miejsce w turnieju finałowym we Francji wywalczyło już jedenaście ekip plus gospodarze.

Prowadzenie Włochom w wyjazdowym meczu z Azerbejdżanem w 31. minucie dał Eder. Niespodziewanie 20 minut później wyrównał Dimitrij Nazarow. Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego na przerwę schodzili jednak wygrywając. W końcówce pierwszej połowy na listę strzelców wpisał się Stephan El Shaarawy, a w 65. minucie wynik ustalił Matteo Darmian.

We wtorek na zakończenie eliminacji Włosi podejmą Norwegię. Skandynawowie, którzy pokonali Maltę 2:0, prawdopodobnie będą musieli ten mecz wygrać, aby awansować bez gry w barażach. Wszystko dlatego, że zajmująca w tabeli grupy H trzecie miejsce Chorwacja traci do nich dwa punkty, ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań i zagra na wyjeździe ze słabą Maltą. W sobotę piłkarze z Bałkanów pokonali u siebie Bułgarię 3:0.

W grupie A nadzieję na grę w barażach przedłużyli Holendrzy. Na wyjeździe pokonali Kazachstan 2:1. Gole dla drużyny trenera Danny'ego Blinda zdobyli Georginio Wijnaldum i Wesley Sneijder. W 87. minucie w barwach gości na boisku pojawił się Robin van Persie. To był jego setny występ w narodowych barwach.

Sytuacja Holendrów wciąż jest jednak bardzo ciężka. Tracą dwa punkty do trzeciej Turcji, która pokonała na wyjeździe Czechy 2:0. W ostatniej kolejce Turcy podejmą Islandię i wystarczy im remis, by zagrać w barażach. "Pomarańczowi" we wtorek u siebie zagrają z Czechami, które tak jak Islandia awans zapewniły sobie wcześniej.

W grupie B promocję przypieczętowali Belgowie i Walijczycy, choć w przypadku "Wyspiarzy" to określenie nie oddaje rzeczywistości. Walia przegrała na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną 0:2, ale Izrael, który jako jedyny mógł ją wyprzedzić, uległ u siebie Cyprowi 1:2. Belgia natomiast wygrała na wyjeździe z Andorą 4:1.

Do samego końca będzie trwała walka o miejsce dające grę w barażach. W tym momencie trzecia jest Bośnia, która ma punkt przewagi nad Izraelem i dwa nad Cyprem. We wtorek Cypr podejmie Bośnię, a Izrael zagra w Belgii.

Z każdej z dziewięciu grup bezpośredni awans uzyskują po dwie najlepsze drużyny. Bilet do Francji otrzyma także najlepszy zespół ze sklasyfikowanych na trzecim miejscu. Wcześniej promocję wywalczyła: Islandia, Anglia, Austria, Portugalia, Irlandia Północna, Hiszpania, Szwajcaria oraz Czechy.