Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie poinformowali, że odkładają wybory samorządowe w swoich tzw. republikach na przyszły rok. Informację tę podała we wtorek ich agencja prasowa DAN. Przeciwko wyborom występowały władze w Kijowie i Unia Europejska.
„Informujemy o zgodzie DRL i ŁRL (Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej) na przeniesienie wyborów zaplanowanych na 18 października (w DRL) i 1 listopada (w ŁRL) na przyszły rok” – głosi oświadczenie separatystów.
Podpisali się pod nim wysłannicy dwóch separatystycznych republik na rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku, Denys Puszylin i Władysław Dejnego. Oznajmili oni, że wybory zostają odłożone z ich własnej inicjatywy, która została zaakceptowana przez przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji podczas obrad normandzkiej czwórki w piątek w Paryżu.
„Z zadowoleniem odnotowujemy, że propozycja ŁRL dotycząca przełożenia wyborów w Donbasie na 21 lutego 2016 roku pod warunkiem całkowitego wypełnienia przez Kijów politycznych punktów +Mińska-2+ została zaakceptowana przez normandzką czwórkę” – czytamy.
Dejnego i Puszylin powtórzyli, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z Mińska, Kijów „powinien nadać Donbasowi specjalny status”, zgodzić się, że członkowie ruchów prorosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim nie będą ścigani za swoją działalność oraz „wprowadzić zmiany w konstytucji, w redakcji uzgodnionej z DRL i ŁRL”.
W poniedziałek wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin zobowiązał się w Paryżu, iż wpłynie na bojowników na wschodniej Ukrainie, by zrezygnowali z planów przeprowadzenia wyborów samorządowych w terminie innym, niż na pozostałych obszarach kraju. Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 25 października.
Władze ukraińskie i Zachód występowały przeciwko wyborom w dwóch, nieuznawanych republikach twierdząc, że mogą się one odbyć jedynie w zgodzie z prawem Ukrainy i pod nadzorem organizacji międzynarodowych, w tym OBWE.
Wiceszef administracji Poroszenki przekazał także w poniedziałek, że Kijów nie zgodził się w Paryżu na postulaty Moskwy dotyczące konieczności przyjęcia przez Ukrainę ustawy o specjalnym statusie Donbasu i pełnej amnestii dla prorosyjskich bojowników.
Obecnie w konflikcie z separatystami od 1 września utrzymuje się zawieszenie broni. W poniedziałek ukraińskie siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama