Papież w Ground Zero w Nowym Jorku: bądźmy siłami pojednania i pokoju (ZDJĘCIA)
- 09/25/2015 07:26 PM
Podczas spotkania międzyreligijnego w miejscu zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku papież Franciszek apelował o odrzucenie nienawiści, zemsty i niechęci. Reprezentantom innych religii mówił: "bądźmy siłami pojednania, pokoju i sprawiedliwości" na świecie.
Po przyjeździe do Ground Zero prosto z siedziby ONZ papież złożył wieniec kwiatów i spotkał się z rodzinami 20 strażaków i przedstawicieli innych służb, którzy zginęli podczas akcji ratunkowej w zaatakowanych przez terrorystów wieżach World Trade Center.
Następnie w miejscu pamięci odbyło się z udziałem papieża spotkanie, w którym uczestniczyło 12 przedstawicieli różnych religii, wśród nich rabin i imam.
Franciszek odmówił modlitwę o pokój i oddał hołd ofiarom w miejscu, jak podkreślił, "niewyobrażalnego cierpienia".
Odczytano pięć rozważań na temat pokoju, dialogu oraz szacunku i tolerancji: hinduistyczne, buddystów, sikhów, chrześcijan i muzułmanów. Odmówiona też została żydowska modlitwa za zmarłych.
Franciszkowi towarzyszył między innymi arcybiskup Nowego Jorku kardynał Timothy M. Dolan.
Papież wyznał na początku swego wystąpienia: “Czuję wiele różnych emocji, stojąc tu w Ground Zero, gdzie odebrano życie tysiącom ludzi w bezsensownym akcie destrukcji. Tutaj ból jest namacalny”.
Franciszek zauważył, że ofiary zamachów znalazły się we władaniu tych, którzy uważają zniszczenie za jedyny sposób rozwiązania konfliktów.
Mówił też o „milczącym wołaniu tych, którzy doświadczyli na sobie logiki przemocy, nienawiści, zemsty”. A logika ta - wskazał - może przynieść tylko ból, cierpienie, zniszczenie, łzy.
“Łzy z powodu zniszczenia wczoraj dołączają do tych z powodu tylu zniszczeń dokonywanych dzisiaj” - stwierdził.
“To jest miejsce, w którym płaczemy, płaczemy z bólu spowodowanego poczuciem bezsilności wobec niesprawiedliwości, bratobójstwa, niemożności pokonania naszych różnic na drodze dialogu” - oświadczył Franciszek.
Mówił o „wielkich aktach oddania i pomocy” oraz heroicznej dobroci strażaków, niosących pomoc w zaatakowanych wieżach. Wyraził uznanie dla wszystkich za okazanie solidarności, miłości i braterstwa w metropolii, która – jak dodał - „,może wydawać się bezosobowa, anonimowa, naznaczona wielką samotnością”.
“To miejsce śmierci przekształca się także w miejsce życia, życia uratowanego” - oświadczył papież i zauważył, że jest to hymn triumfu nad „prorokami zniszczenia”, dobra nad złem, pojednania i jedności nad nienawiścią i podziałami.
Papież zapewnił, że nadzieją napełnia go to, że w miejscu bólu i pamięci może spotkać się z przedstawicielami innych religii.
„Mam nadzieję, że nasza obecność tutaj jest mocnym znakiem woli podzielania i głoszenia pragnienia tego, byśmy byli siłami pojednania, siłami pokoju i sprawiedliwości w tej wspólnocie i w każdej części świata”.
“Musimy odrzucić uczucia nienawiści, zemsty, niechęci” - apelował Franciszek, który zakończył wystąpienie modlitwą o pokój oraz o to, by przedstawiciele religii byli „prorokami odbudowy i pojednania”.(PAP)
fot.EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama