Pod hasłem "Umrzeć z nadziei", w środę w całej Polsce odbędą się modlitwy ekumeniczne za uchodźców, który zginęli w drodze do Europy. Inicjatywa ta jest odpowiedzią środowisk świeckich katolików na apel papieża Franciszka.
Jak poinformowali PAP w poniedziałek jej inicjatorzy - Wspólnota Świętego Idziego, nabożeństwom tym przewodniczyć będą miejscowi biskupi, a teksty modlitwy zostały przygotowane przez Wspólnotę Świętego Idziego.
W Warszawie ekumeniczna liturgia słowa odbędzie się w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej o godz. 19.30, pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy. W modlitwie będą wymieniane imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną.
W liturgii słowa - jak informują jej inicjatorzy - wezmą udział także sami uchodźcy, aby modlitwa była znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami. Świadectwo wygłosi Dawood Yousefi, uchodźca z Afganistanu, muzułmanin, który o swojej dramatycznej podróży opowiadał także przed papieżem Franciszkiem w czasie jego spotkania ze Wspólnotą Sant’Egidio w Rzymie, 15 czerwca 2014 roku.
Do modlitwy za uchodźców przyłączają się kolejne miasta i środowiska wiernych. W modlitwie łączyć się będą m.in.: Kraków, Poznań, Szczecin, Kielce, Łódź, Ełk, Wrocław, Opole i Gdańsk. W większości miast modlitwom będą przewodniczyć miejscowi biskupi.
Po nabożeństwach - jak podkreślają inicjatorzy - odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.
Szczegółowe informacje o poszczególnych nabożeństwach można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1631319693805465/1634988153438619/
6 września zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra papież Franciszek powiedział: „W obliczu tragedii dziesiątków tysięcy uchodźców uciekających przed śmiercią z powodu wojny i głodu, i będących na drodze do nadziei życia, Ewangelia wzywa nas, byśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych. Aby dać im konkretną nadzieję. Nie wystarczy powiedzieć: "Odwagi, cierpliwości...!". Nadzieja jest przebojowa, ze śmiałością tych, którzy zmierzają do bezpiecznego celu. Dlatego krótko przed Jubileuszem Miłosierdzia, apeluję do parafii, wspólnot zakonnych, klasztorów i sanktuariów całej Europy, aby wyrazić konkretność Ewangelii i przyjąć rodzinę uchodźców. Konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego Miłosierdzia. (…) Miłosierdzie to drugie imię miłości: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Wspólnota św. Idziego została założona 26 lat temu przez Andrea Riccardi - profesora teologii chrześcijańskiej na Universita della Terza Eta. Obecnie gromadzi ona na całym świecie około 60 tysięcy osób. Jej głównym zadaniem jest krzewienie idei ekumenizmu. Wspólnota pomaga także ludziom ubogim i chorym. Angażuje się w akcje "szkoły pokoju" dla dzieci emigrantów, niesie wsparcie dla osób zarażonych wirusem HIV, prowadzi działalność duszpasterską w zakładach karnych.
4 października 1992 r. dzięki działaniom Wspólnoty św. Idziego doszło do podpisania pokoju w Mozambiku, który jest jednym z najbiedniejszych państw świata.
W Polsce Wspólnota działa w Stargardzie Szczecińskim, Chojnie, Bytomiu oraz w Krakowie. Wolontariusze pracują głównie w hospicjach, domach dziecka, noclegowniach.
Symbolem organizacji jest ikona prawosławna oraz otwarte Pismo Święte.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama