W ciągłej podróży, tym razem w drodze z Jakucji, na zaproszenie konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej, reżyser Krzysztof Zanussi spotkał się z chicagowską Polonią i przedstawicielami mediów.
Witając wybitnego twórcę, konsul Kapuścińska w kilku słowach przypomniała dorobek artystyczny reżysera, wymieniła jego nagrody i odznaczenia, które otrzymał 76-letni artysta, a wśród nich Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Komandora Orderu Sztuki i Literatury.
Podczas spotkania, które odbyło się w konsulacie 11 września, był także czas na zadawanie pytań; niełatwych, bo dotyczących politycznych i światopoglądowych wyborów. Reżyser odniósł się także do najnowszego problemu Europy, tłumaczył na czym, jego zdaniem polega rozróżnienie pomiędzy uchodźcami a emigrantami.
Pytany o to, czy zrobi film o Polonii, Krzysztof Zanussi powiedział: „Polonia powinna zrobić film o sobie, bo ja się na tym nie znam, choć miałem projekt, który był dobry w dziewięćdziesiątych latach i bardzo go żałuję. To był dla mnie bardzo cenny projekt, ale wtedy nie znalazłem sposobów na sfinansowanie go. To chyba czas na Polonię”.
Spotkanie z Krzysztofem Zanussim było prawdziwą ucztą intelektualną połączona ze świadomością obcowania z kulturą wysoką, co w dzisiejszym zalewie łatwego konsumpcjonizmu zawsze jest przygodą.
Krzysztof Zanussi przebywał w Chicago na zaproszenie Uniwersytetu Notre Dame. 11 września można było uczestniczyć w projekcji filmu „Rok spokojnego słońca” w budynku Gene Siskel Film Center, po którym zostało poprowadzone spotkanie z reżyserem.
Zanussi uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego znane na całym świecie filmy: „Życie rodzinne” (1970), „Barwy ochronne” (1974), „Constans” (1980)" czy „Rewizyta” (2009) przepełnione są refleksją i poruszają problematykę moralną i psychologiczną. Krzysztof Zanussi od 1980 r. jest dyrektorem Studia Filmowego "Tor". W latach 1971-83 sprawował urząd wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-77 przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca min. w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenai fizyk, filozof, reżyser.
Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski
Reklama