Ponad 500 tys. migrantów przekroczyło w tym roku zewnętrzne granice UE - poinformowała we wtorek agencja ochrony granic Frontex. Tylko w sierpniu przybyło 156 tys. osób i był to piąty z rzędu miesiąc, gdy liczba przybyszów okazała się rekordowo wysoka.
W całym 2014 r. zewnętrzne granice UE przekroczyło ok. 280 tys. ludzi.
Podając dane za pierwszych osiem miesięcy br., unijna agencja zastrzegła, że wiele osób policzonych na granicy Węgier i Serbii zostało uwzględnionych już kilka tygodni wcześniej, po przybyciu z Turcji do Grecji.
Najwięcej osób przedostało się na greckie wyspy - tylko w sierpniu było to 88 tys. osób, czyli 11 razy więcej niż w sierpniu 2014 r. Blisko trzy czwarte migrantów przybywających na wyspy z Turcji to Syryjczycy.
Jak podkreślił szef Fronteksu Fabrice Leggeri, masowy napływ imigrantów jest szczególnie mocno odczuwany na Kos i Lesbos. Agencja wysłała tam swoich urzędników, którzy mają pomóc "w weryfikowaniu tożsamości i rejestrowaniu nowo przybyłych".Imigranci przybywający do UE z Turcji skarżą się na coraz bardziej agresywne i okrutne traktowanie ze strony przemytników. Aby osiągać jak najwyższe zyski z każdej organizowanej nielegalnie przeprawy, ignorują oni niekorzystne warunki pogodowe i zmuszają migrantów do podróży na przeładowanych gumowych łodziach pontonowych.
Znaczna część migrantów przybywających do Grecji kontynuuje podróż w kierunku Węgier. Liczba osób przekraczających granicę węgiersko-serbską wzrosła 20-krotnie, do ponad 52 tys. w sierpniu. Od początku roku granicę przekroczyło ponad 155 tys. ludzi - podał Frontex.
Tymczasem węgierska policja podała we wtorek, że od początku roku 200 778 migrantów przedostało się na terytorium Węgier, w zdecydowanej większości przez granicę z Serbią. Znacząca większość migrantów kontynuowała podróż do zachodniej Europy.
W poniedziałek na Węgry przybyło 9 380 migrantów, co stanowi nowy dzienny rekord. Od wtorku w kraju obowiązują zaostrzone przepisy imigracyjne, m.in. przewidujące karę 3 lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy.
Z kolei Włochy odnotowały w sierpniu przybycie blisko 13 tys. migrantów, czyli o połowę mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Byli to głównie mieszkańcy Erytrei i krajów subsaharyjskich podróżujący przez Libię. Coraz więcej osób wybiera drogę przez Turcję.
Od początku br. w środkowej części Morza Śródziemnego uratowano 106 tys. migrantów - to o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Frontex podkreśla, że większość osób uratowano bliżej wybrzeża libijskiego niż morskich granic UE.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama