sobota, 5 października 2024 17:40

Ekstraklasa piłkarska - Piast przegrał w Szczecinie, derby Śląska dla Ruchu

Piłkarze lidera Piasta Gliwice ulegli na wyjeździe Pogoni Szczecin 1:3 w niedzielnym meczu 8. kolejki ekstraklasy, ale utrzymali prowadzenie w tabeli. W derbowym starciu Ruch Chorzów wygrał u siebie z ostatnim Górnikiem Zabrze 1:0.

Ozdobą meczu w Szczecinie i być może całej rundy był gol na 3:1 Jarosława Fojuta. Obrońca gospodarzy, który ma za sobą grę w Anglii, Szkocji i Norwegii, popisał się kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego z... własnej połowy (kopnął piłkę tuż przed linią środkową).

Piast prowadził już od siódmej minuty (Sasa Zivec), ale jeszcze przed przerwą wyrównał Łukasz Zwoliński, a w 63. minucie ten sam zawodnik zdobył drugą bramkę (swoją piątą w sezonie). Wynik ustalił wspomniany Fojut. Dzięki zwycięstwu Pogoń awansowała na drugie miejsce w tabeli (14 pkt) i traci cztery punkty do swojego niedzielnego rywala.

Tego dnia rozegrano również 104. Wielkie Derby Śląska. Ruch dzięki bramce Pawła Oleksego w 42. minucie okazał się lepszy od Górnika. Chorzowianie awansowali na trzecią pozycję (13 pkt), natomiast pozostający bez zwycięstwa zabrzanie zamykają stawkę z dorobkiem zaledwie dwóch punktów (przystąpili do sezonu z jednym ujemnym).

Sporo ciekawych rzeczy działo się w piątek i sobotę. Legia Warszawa zaledwie zremisowała u siebie z KGHM Zagłębiem Lubin 2:2, choć bardziej niepocieszeni mogą być... dobrze grający tego dnia goście. Podopieczni Piotra Stokowca prowadzili do przerwy 2:0 po golach Krzysztofa Piątka i Michala Papadopulosa.

W drugiej połowie bramkę na 1:2 zdobył debiutujący w Legii doświadczony reprezentant Macedonii Ivan Trickovski, a wynik ustalił w 74. minucie Nemanja Nikolic, zaliczając swoje ósme trafienie w sezonie.

Trwa fatalna seria mistrza kraju - Lecha. Poznaniacy przegrali w sobotę u siebie z Podbeskidziem Bielsko-Biała 0:1 po golu w 56. minucie Mateusza Szczepaniaka. To pierwsza wygrana "Górali" w obecnych rozgrywkach.

Tymczasem "Kolejorz" w ośmiu kolejkach doznał aż sześciu porażek. Obecnie z zaledwie czterema punktami zajmuje w tabeli przedostatnie miejsce.

Dwie najlepsze polskie drużyny poprzedniego sezonu w czwartek przystąpią do rozgrywek fazy grupowej Ligi Europejskiej - Lech podejmie Belenenses Lizbona, a Legia na wyjeździe zagra z duńskim FC Midtjylland.

Wciąż nie zachwyca także Lechia Gdańsk, która w piątek - już z nowym trenerem Thomasem von Heesenen i Sławomirem Peszką w składzie - bezbramkowo zremisowała u siebie z Koroną Kielce.

W spotkaniu drużyn aspirujących do czołówki Śląsk Wrocław wygrał z Jagiellonią Białystok 3:1, a wszystkie gole padły po przerwie. Na bramki Piotra Celebana, Piotra Tomasika (samobójcza) i Toma Hateleya odpowiedział tylko Piotr Grzelczak.

Na własnym stadionie wciąż nie jest w stanie wygrać Cracovia. Tym razem uległa w derbach Małopolski Termalice Bruk-Bet Nieciecza 2:3. Cztery gole padły już do przerwy. Dwa dla gości strzelił Jakub Biskup, a dla gospodarzy Miroslav Covilo i Dariusz Zjawiński. W 75. minucie zwycięstwo beniaminkowi zapewnił aktywny tego dnia Bartłomiej Babiarz.

Cracovia - podobnie jak Legia, Zagłębie, Śląsk, Korona i Termalica - ma 12 punktów. Aż 10 z nich zdobyła w meczach wyjazdowych. Licząc poprzedni sezon podopieczni Jacka Zielińskiego na boiskach rywali z ostatnich ośmiu meczów wygrali siedem (i to bez straty gola) oraz jeden zremisowali. Dużo gorzej spisują się przed własną publicznością.

Kolejkę w poniedziałek zakończy mecz Górnika Łęczna z Wisłą Kraków.

Wyniki meczów 8. kolejki ekstraklasy piłkarskiej:

Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin 2:2 (0:2) Bramki: 0:1 Krzysztof Piątek (17), 0:2 Michal Papadopulos (35-głową), 1:2 Ivan Trickovski (69-głową), 2:2 Nemanja Nikolic (74).

Lechia Gdańsk - Korona Kielce 0:0 2015-09-12:

Lech Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1 (0:0) Bramki: 0:1 Mateusz Szczepaniak (56).

Cracovia Kraków - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3 (2:2) Bramki: 1:0 Miroslav Covilo (9), 1:1 Jakub Biskup (12-karny), 1:2 Jakub Biskup (31-głową), 2:2 Dariusz Zjawiński (43), 2:3 Bartłomiej Babiarz (75).

Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 3:1 (0:0) Bramki: 1:0 Piotr Celeban (58-głową), 2:0 Piotr Tomasik (62-samobójcza), 2:1 Piotr Grzelczak (83), 3:1 Tom Hateley (87).

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 1:0 (1:0) Bramki: 1:0 Paweł Oleksy (42).

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 3:1 (1:1) Bramki: 0:1 Sasa Zivec (7), 1:1 Łukasz Zwoliński (43), 2:1 Łukasz Zwoliński (63), 3:1 Jarosław Fojut (82).
1. Piast Gliwice                    8   13-9   18
2. Pogoń Szczecin 8 12-8 14
3. Ruch Chorzów 8 12-10 13
4. Legia Warszawa 8 17-9 12
5. Cracovia Kraków 8 11-8 12
6. KGHM Zagłębie Lubin 8 12-11 12
7. Śląsk Wrocław 8 13-13 12
8. Korona Kielce 8 9-9 12