Księża już teraz mają możliwość rozgrzeszenia aborcji, w szczególnych przypadkach - mówi PAP ks. prof. Ambroży Skorupa z KUL. We wtorek papież Franciszek upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji w czasie Wielkiego Jubileuszu Miłosierdzia.
Rok Święty poświęcony miłosierdziu, nazywany też Wielkim Jubileuszem Miłosierdzia, rozpocznie się 8 grudnia.
W ogłoszonym we wtorek liście do głównego koordynatora obchodów Roku Świętego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abpa Rino Fisichelli Franciszek ogłosił: "Postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie".
Jak wyjaśnił ks. Skorupa, już teraz jest możliwość rozgrzeszenia aborcji; polski episkopat wydał w tej sprawie rozporządzenia. "Miałem święcenia w 1992 r. i już wówczas w seminarium uczyłem się, że rozgrzeszyć z tego grzechu w takim przypadku można w szczególnych miejscach, np. w katedrze, w niektórych kościołach wskazanych przez biskupa diecezjalnego, bazylikach, sanktuariach, miejscach pielgrzymek, a także w szpitalach i przy specjalnych wydarzeniach - wizytacji biskupiej czy odpustu parafialnego, rekolekcji i misji parafialnych. Wówczas każdy ksiądz, który spowiada w danym kościele, może udzielić rozgrzeszenia" - powiedział ksiądz PAP.
Jak zaznaczył, jest to władza nadana z dwóch tytułów - albo ze względu na okoliczność, albo ze względu na miejsce - sanktuarium, miejsce pielgrzymkowe.
"I jeszcze jedno - najprostsze i najszersze uprawnienie - kiedy ktoś przyjdzie do spowiedzi i mówi, że jest to spowiedź generalna, minimalnie z okresu jednego roku" - dodał ks. Skorupa. Wyjaśnił, że taka osoba mogła być wcześniej u spowiedzi, ale mimo regularnego spowiadania się chce zrobić rachunek sumienia za cały rok. "To może zrobić każdy, także w kontekście aborcji. Wtedy też każdy kapłan ma władzę rozgrzeszenia" - podkreślił ksiądz profesor.
"Jeśli ktoś miał na sumieniu grzech aborcji, to każdy kapłan mógł powiedzieć: zrób sobie rachunek sumienia z całego roku i będę cię mógł rozgrzeszyć" - dodał.
Zaznaczył, że w takich okolicznościach spowiednik nie ma wątpliwości, wie że ma uprawnienia do odpuszczenia takiego grzechu. "Każdy ksiądz ma takie upoważnienie, które otrzymuje od swojego biskupa po święceniach; biskup o tym mówi, a potem wystawia odpowiednie pismo, każdy ksiądz ma takie pismo" - podkreślił ks. Skorupa.
Dodał, że również każdy kapelan w szpitalu może rozgrzeszyć wszystkich, również z grzechu aborcji. "Jeśli np. ktoś leży na onkologii, a spowiada się z tego, że 20 lat temu popełnił aborcję i bardzo go to męczy, każdy duchowny będący w szpitalu ma obowiązek rozgrzeszyć taką osobę, oczywiście jeśli spełnia ona warunki spowiedzi" - powiedział ks. Skorupa.
Zaznaczył, że takie możliwości były zawsze. "Czasami powstaje wrażenie, tworzone przez niektóre media, że cokolwiek postanowi papież Franciszek, to jest rewolucja w Kościele. A to jest kontynuacja nauczania Jana Pawła II i jego poprzedników" - ocenił ks. profesor.
Jego zdaniem decyzja papieża nie zmieni wiele. "Moja interpretacja jest taka, że papież wspomina o tym, dlatego że grzech aborcji został mocno nagłośniony, nabrał szczególnego rozgłosu i rozmiaru, m.in. przez protesty ruchów pro life przy klinikach aborcyjnych. Moim zdaniem papież z tego powodu o tym wspomina, żeby nie tworzyć wrażenia beznadziejności sytuacji w odniesieniu do Bożego miłosierdzia, żeby nie było sytuacji, że ktoś ma poczucie tego grzechu i braku ratunku" - powiedział ks. Skorupa.
W jego ocenie jest to wyraźne przesłanie, że w czasie Roku Miłosierdzia, od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r., każdy duchowny będzie miał świadomość, że jeśli osoba spowiadająca się wyzna grzech przerwania ciąży to powinien udzielić rozgrzeszenia.
"Tragedia grzechu aborcji wobec potęgi Bożego miłosierdzia - to wynika z papieskiego przesłania. Jest to kontynuacja posługi św. Jana Pawła II - dodał ks. Skorupa.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama