Illinois jako pierwszy stan w kraju ma ustawę, dzięki której osoby niepowołane będą miały utrudniony dostęp do narkotycznych środków uśmierzających. Specjalne zabezpieczenie na pojemniku z tabletkami hydrokodonu zapobiegnie wykradaniu preparatu przez osoby uzależnione oraz przypadkowym zażyciu przez dzieci.
W ramach pilotażowego programu uczestniczące w nim apteki w Illinois umieszczą na pojemnikach z hydrokodonem (ang. hydrocodone) zabezpieczenia podobne do kłódek cyfrowych, a czterocyfrowy kod ma znać pacjent, któremu lekarz przepisał preparat. Dzięki takiemu zabezpieczeniu silny preparat przeciwbólowy, znany w USA pod nazwami markowymi jako Vicodin i Norco, nie dostanie się w niepowołane ręce.
Parlament stanowy przegłosował ustawę (HB 3219) w lipcu, a gubernator Bruce Rauner podpisał pod koniec sierpnia. Jednymi z głównych wnioskodawców ustawy byli demokratyczni posłowie stanowi polskiego pochodzenia Michael Zalewski i Robert Martwick. Regulacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.
Apteki, które wezmą udział w eksperymencie otrzymają dotacje stanowe, a pacjenci optujący za hydrokodonem w opakawaniach z zabezpieczeniem, kupią farmaceutyk po obniżonej cenie. Wdrażaniem programu w życie zajmie się Stanowy Departament Finansowej i Profesjonalenj Regulacji (Illinois Department of Financial and Professional Regulation, IDFPR).
Jak wynika ze statystyk federalnego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (U.S. Centers for Disease Control and Prevention, CDC), liczba śmiertelnych przedawkowań farmaceutyków potroiła od 1990 roku. Dodatkowo 75 proc. przypadków przedawkowania stanowią środki uśmierzające ból.
Ustawodawcy są przekonani, że nowe prawo ocali wiele ludzkich istnień zmniejszając liczbę przedawkowań i zwykle śmiertelnych przypadków zażycia leku przez dzieci. Znane są także też przykłady wykradania tabletek rodzicom przez uzależnioną od narkotyków młodzież. Hydrokodon jest uważany za bardzo niebezpieczny dla młodych ludzi, ponieważ szybko uzależnia i zwykle stanowi wstęp do sięgania po heroinę.
Hydrokodon należy do grupy opioidów i ma działanie podobne do morfiny. Zakup w USA jest możliwy tylko na receptę. Hydrokodon nie jest obecny w żadnym z preparatów zarejestrowanych w Polsce. Jest jednak dostępny w innych krajach UE, m.in. w Niemczech.
(ao)
Reklama