Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 05:20
Reklama KD Market

Nie żyje jedna z dwóch młodych pand z zoo w Waszyngtonie



Jedna z dwóch pand, która w weekend przyszła na świat w waszyngtońskim zoo, zmarła w środę po południu. Maluch miał kłopoty z oddychaniem - poinformowało zoo.

17-letnia samica pandy wielkiej Mei Xiang urodziła dwa młode w sobotę po południu. Oba ssaki były różowe i nie miały sierści. Były wielkości dorosłej myszy - po narodzinach pierwszy maluch ważył 86,3 grama, a drugi 138 gramów.

"Z przykrością informujemy, że mniejsza z dwóch pand nie żyje. Większe młode sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego, zachowuje się normalnie i jest z matką" - czytamy w oświadczeniu.

Pracownicy zoo próbowali co kilka godzin podmieniać młode. Jednak we wtorek zauważyli, że Mei Xiang koncentruje swą uwagę na większej pandzie, gdyż nie pozwoliła na zamianę. Mniejszą pandę dopuściła do siebie dopiero w środę rano. Wówczas okazało się, że jest ona słaba i ma problemy z oddychaniem. "Jej stan pogorszył się po południu" - powiedział na konferencji prasowej główny weterynarz z zoo Don Neiffer.

Według waszyngtońskiego zoo w ciągu pierwszego roku po narodzinach umiera ok. 26 proc. samców i ok. 20 proc. samic pand żyjących w niewoli. Zoo nie podało płci malucha, który zmarł w środę.

Poznanie płci pandy, która przeżyła, a także ustalenie ojca, zajmie trochę czasu. Mei Xiang została sztucznie zapłodniona pod koniec kwietnia. W grę wchodzą samiec z waszyngtońskiego zoo Tian Tian albo Hui Hui z rezerwatu Wolong w Chinach; potrzebne będą testy DNA.

Mała panda jest trzecim żyjącym potomkiem Mei Xiang, która jest ulubienicą zwiedzających ogród. Jej pierwsze młode to samiec Tai Shan, który przyszedł na świat w 2005 roku, a pięć lat później wrócił do Chin; samica Bao Bao w weekend świętowała drugie urodziny i nadal mieszka w zoo w stolicy USA.

Pandy wielkie są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Szacuje się, że na świecie na wolności żyje ok. 1,6 tys. tych ssaków, a ok. 300 w niewoli, głównie w Chinach. Narodziny młodych tego zagrożonego gatunku w niewoli są bardzo rzadkie. Samice pand mają w ciągu roku jedynie dwa-trzy dni płodne.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.0
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama