Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:21
Reklama KD Market

Jak zorganizować podróż z kotem

Wybierasz się w najbliższym czasie na wycieczkę i chcesz, żeby towarzyszył ci twój pupil? A może przeprowadzasz się do oddalonego miejsca i musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do przenosin? Zorganizowanie podróży z kotem, podobnie jak z innymi zwierzętami, może wydawać się  nieskomplikowane, ale w rzeczywistości wymaga poświęcenia na ten cel nieco czasu.

Gdzie planujesz swój wyjazd?
Organizację wyjazdu musisz dopasować do jego celu, ponieważ inaczej planuje się wspólne wakacje z pupilem, które wymagają dojazdu samochodem niż te, podczas których korzysta się z linii lotniczych. Koty w większości przypadków nie są zbyt dobrymi towarzyszami podróży. Mógł przekonać się o tym każdy właściciel, który chociaż raz wybrał się ze swoim zwierzakiem do gabinetu weterynaryjnego. Prychanie, miauczenie, wyrywanie się, bieganie - to częste reakcje. Dlatego wyprawienie się w podróż bez odpowiedniej wiedzy i akcesoriów nie jest wskazane.

Dla tych, którzy planują wyjazdy z kotem, przygotowaliśmy listę najważniejszych spraw o które trzeba będzie zadbać. Przeczytaj ją, jeżeli chcesz, żeby podróż odbyła się komfortowo zarówno dla twojego pupila, jak i dla ciebie.

1. Wizyta u weterynarza
Jeżeli regularnie szczepisz swoje zwierzę, wtedy wystarczy, że do weterynarza pójdziesz na około 10 dni przed terminem wyjazdu. Z kolei, jeżeli kot nie jest zaszczepiony, w takim przypadku warto wizytę odbyć na co najmniej miesiąc przed, ponieważ od szczepienia przeciwko wściekliźnie, które jest podstawowym, musi minąć co najmniej 3 tygodnie, aby zwierzę mogło przekroczyć granicę. Zapytaj przy okazji weterynarza czy zwierzę może mieć podany środek uspokajający przed podróżą, zwłaszcza gdy ma ono problem z zachowaniem spokoju. Weterynarz zbada zwierzę i wyda ci odpowiednie dokumenty – świadectwo zdrowia wraz ze statusem szczepień.

2. Identyfikacja kota
Oprócz czipu,  zwierzę powinno być także w inny sposób odpowiednio identyfikowane, jest to bardzo pomocne w przypadku ucieczki zwierzęcia . Najlepiej zakupić obrożę z medalikiem identyfikacyjnym, graweruje się na nim swoje dane kontaktowe – numer telefonu, imię, nazwisko, adres. W ten sposób, jeżeli zwierzę zaginie, osoba, która je odnajdzie będzie mogła łatwiej skontaktować się z właścicielem. Wspomniane czipy są bardzo pomocne w identyfikacji, ale warto pamiętać, że odczytać może je tylko weterynarz posiadający odpowiednie urządzenia do tego celu. Dlatego obroża z identyfikatorem zawsze jest bardziej wygodniejsza.

3. Odpowiedni transporter
W sklepach z artykułami zwierzęcymi znaleźć można wiele różnych typów transporterów przeznaczonych dla kotów. Warto pamiętać o tym, żeby zakupić model w odpowiednim rozmiarze, który będzie dawał zwierzęciu komfort. Przydatne będą także szelki oraz smycz, ale nie zakładaj ich zwierzęciu w transporterze, ponieważ może się ono zaplątać  i się udusić. Jeżeli planujesz podróż samolotem, pamiętaj o tym, że linie lotnicze mają własne wymogi związane z transporterami dla zwierząt. Kot może być przewożony w luku bagażowym lub też w kabinie pasażerskiej.

O tym, że planuje się lot z domowym zwierzęciem, powinno się odpowiednio wcześnie poinformować linie lotnicze, najlepiej przy robieniu rezerwacji. Niektóre linie lotnicze zależnie od wielkości transportera i jego lokalizacji pobierają dodatkowe opłaty. Na stronach internetowych linii lotniczych znajdziesz dokładne informacje na temat tego, jaki transporter można zabrać na pokład samolotu.

4. Żywność, woda i kuweta
Gdy kot wybiera się z tobą w dłuższą podróż, nie możesz zapomnieć o odpowiednim pożywieniu oraz wodzie dla niego. Pamiętaj o tym, aby przed podróżą zwierzę nie było przekarmione i skorzystało z kuwety. Ostatnie karmienie powinno mieć miejsce na około 3 godziny przed planowanym wyjazdem. Nie eksperymentuj z nowymi karmami dla zwierząt, lepiej zabierz te, które są podawane od dawna i dobrze tolerowane. W ten sposób możesz uniknąć sensacji żołądkowych u zwierzęcia.

Na dłuższą trasę warto wziąć też kuwetę. Można zakupić kartonowe kuwety jednorazowe lub wybrać mniejszą kuwetę plastikową, która będzie łatwiejsza w czyszczeniu. Zabierz małe opakowanie żwirku i jednorazowe ręczniki na wszelki wypadek, gdyby trzeba było wyczyścić tapicerkę lub dywaniki w samochodzie.

5. Nie zapomnij o zabawkach i kocu
Żeby kotu było przyjemnie podczas podróży, powinien mieć do dyspozycji swój koc lub legowisko oraz ulubione zabawki. Znajome zapachy będą działały kojąco podczas stresującej podróży. Legowisko lub koc umieść w transporterze, aby zwierzę mogło dobrze się wyspać. Lepiej nie pierz ich przed podróżą, żeby kot był zaznajomiony z zapachami.

6. Zadbaj o komfort po dojechaniu na miejsce
Także po dotarciu na miejsce musisz zapewnić kotu odpowiedni komfort, na przykład w pokoju hotelowym czy w mieszkaniu. Warto w pomieszczeniu pozostawić transporter i nie chować go do szafy. Zwierzę będzie mogło schronić się w nim w nowym i nieznanym dla siebie miejscu, dlatego będzie czuło się wtedy bezpieczniej. Przy transporterze należy rozstawić miseczki z jedzeniem, a kuwetę nieco dalej, najlepiej w łazience, jeżeli jest taka możliwość. W nowym miejscu spędzaj z kotem jak najwięcej czasu, żeby miał okazję do zadomowienia się. Sprawdź też czy w pokoju nie znajdują się jakieś przedmioty, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie. Okno w pokoju należy zostawiać zawsze zamknięte, a drzwi na korytarz, dokąd kot może uciec, otwierać ostrożnie i patrzeć pod nogi.

Podsumowując, jeżeli wybierasz się ze swoim zwierzęciem w podróż, pamiętaj, że odpowiedni transporter to podstawa, ale również nie możesz zapomnieć o jedzeniu, piciu oraz o zabawkach i legowisku. Podczas lotu, jazdy samochodem czy pociągiem pamiętaj o tym, aby okazać kotu cierpliwość i wsparcie – głaskać go, zachowywać się spokojnie, unikać gwałtownych ruchów. Gdy organizacja będzie dopracowana w każdym szczególe, wtedy podróż przebiegnie bez większych problemów.

Życzymy miłych wojaży ze swoim pupilem!

Centerfly.pl

fot.adobe1313810/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama