Poczęstunek chlebem, wypieczonym z ziaren zbóż zebranych podczas tegorocznych żniw, spektakl przypominający tradycję dożynek oraz znane ludowe pieśni i przyśpiewki – złożyły się na tegoroczne obchody święta plonów. Jego organizatorem był Związek Klubów Polskich.
Dożynkowy festiwal, który odbywał się w tym roku na terenie parafii św. Rozalii w Harwood Heights koło Chicago, rozpoczął program zatytułowany "W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II". Wykorzystano w nim przesłania świętego traktujące o rodzinie, Bogu i patriotyzmie w połączeniu z pieśniami maryjnymi i papieską Barką.
Polową mszę świętą koncelebrowali ks. Ryszard Miłek, kapelan Związku Klubów Polskich, ks. Tadeusz Olzacki, proboszcz Świętej Rozalii, ks. Wojciech Wiśniowski, proboszcz Zagorzyc i ks. Marek Smółka z parafii Świętego Franciszka Borgii w Chicago. Podczas nabożeństwa wierni modlili się za rolników, jedność wśród Polonii i Polaków. Dziękowano również za tegoroczne plony. Na ołtarzu eucharystycznym zostały złożone do poświęcenia dożynkowe wieńce, uplecione ze zbóż, owoce sadu i ziemi, kwiaty i zioła.
Festiwal uświetnił swoim występem teatr ludowy Rzepicha, który wystawił widowisko dożynkowe zatytułowane "Za bochen chleba dziękować trzeba". Za scenariusz i reżyserię spektaklu była odpowiedzialna Alina Szymczyk. Goście usłyszeli m.in. najstarsze pieśni dożynkowe: "Z tamtej strony lasu", "Zasiali górale" oraz obejrzeli taniec chłopski z wiechami.
Doroczną imprezę Związek Klubów Polskich wykorzystał także do wyróżnienia wieńcami dożynkowymi osób i organizacji wspierających działania ZKP. Wśród uhonorowanych znaleźli się: redakcja „Dziennika Związkowego”, Polskie Radio 1030 AM z Chicago, ksiądz Ryszard Miłek, kapelan Związku Klubów Polskich, Arlene Jezierny, burmistrz miasteczka Harwood Heights, Ariel Reboyras radny 30 okręgu wyborczego w Chicago, ojciec Jerzy Karpiński, kapelan teatru Rzepicha i Józef Policht, długoletni, zasłużony członek Związku.
Podczas festiwalu wystąpiły chóry im. Ignacego Paderewskiego i Fryderyka Chopina, wykonując wiązankę pieśni ludowych i patriotycznych. Młodzi tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Wawel" przedstawili tańce wielkopolskie i śląskie.
Na dożynkach oprócz licznie zgromadzonej Polonii byli obecni przedstawiciele organizacji polonijnych. Gościem honorowym była Paulina Kapuścińska, konsul generalna Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago. Jan Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, a Polonię zaprosił do współpracy.
Dożynki organizowane przez Związek Klubów Polskich w Chicago mają długą tradycję. Ich uroczysty charakter od lat jest świetną okazją do kultywowania polskich ludowych tradycji na obczyźnie.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama