KBW: publikacja postanowienia o referendum w dniu wyborów najpóźniej 5 września
- 08/20/2015 03:41 PM
Gdyby referendum miało się odbyć 25 października, w dniu wyborów parlamentarnych, to postanowienie prezydenta w tej sprawie musiałoby się ukazać w Dzienniku Ustaw najpóźniej 5 września - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.
O możliwości zorganizowania 25 października referendum, w którym pojawiłyby się pytania o obowiązek szkolny sześciolatków, wiek emerytalny i Lasy Państwowe, mówił po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, szef Solidarności Piotr Duda.
5 września to ostatni możliwy termin na publikację postanowienia, by nie doszło do kolizji z terminami wynikającymi z ustawy o referendum ogólnokrajowym i kalendarza referendalnego. Zgodnie z ustawą referendum może się odbyć najpóźniej 90. dnia od ogłoszenia postanowienia w tej sprawie.
"Wstępnie obliczyliśmy, że do 5 września włącznie w Dzienniku Ustaw powinno się ukazać postanowienie o zarządzeniu referendum" - powiedziała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.
Prezydent Andrzej Duda w czwartek wieczorem w telewizyjnym wystąpieniu ma ogłosić swoją decyzję ws. wniosku o rozszerzenie referendum, o co wnosili PiS i Solidarność.
6 września odbędzie się referendum zarządzone przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dotyczyć ono będzie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, finansowania partii z budżetu i rozstrzygania wątpliwości w prawie podatkowym na korzyść podatnika.
Według KBW karty do głosowania we wrześniowym referendum zostały już wydrukowane.
Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania zwróciła się wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło.
Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, w którym znajduje się treść pytań lub wariantów rozwiązania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Następnie Senat ma 14 dni na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.
Senat po zapoznaniu się z opiniami senackich komisji ws. projektu postanowienia o zarządzeniu referendum, wyraża zgodę na jego zarządzenie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Uchwałę Senatu ws. wniosku o przeprowadzenie referendum marszałek Senatu przekazuje marszałkowi Sejmu, a także zawiadamia prezydenta i premiera. Postanowienie prezydenta o zarządzeniu referendum jest publikowane w Dzienniku Ustaw.
Referendum poprzedza kampania referendalna, która rozpoczyna się z dniem ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu referendum w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z art. 125 konstytucji, wynik referendum ogólnokrajowego jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama