Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 18:30
Reklama KD Market
Reklama

Schock wciąż szokuje. Utrudnia śledztwo

/a> Kongresman Aaron Schock fot.Michael Reynolds/EPA


Aaron Schock nie chciał udostępnić ważnych dokumentów władzom federalnym. Dochodzenie w sprawie nieprawidłowego wydatkowania funduszy z konta wyborczego i z służbowych diet, zostało wszczęte na dzień przed ustąpieniem Schocka z urzędu. Takie rewelacje zawierają odtajnione 10 sierpnia kartoteki sądowe.

Nakazy sądowe, którym nie podporządkował się Schock dotyczyły  sprawozdań finansowych z wydatków poczynionych z  funduszy biura kongresmana, a także rachunków wystawionych z tytułu kosztów podróży.

Uchylając się od współpracy ze śledczymi federalnymi, były kongresman za każdym razem zasłaniał się  5. poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która gwarantuje obywatelom prawo odmowy zeznań w przypadku, gdy grozi to konsekwencjami karnymi. Próbował nawet pozwać śledczych federalnych do sądu, oskarżając ich o pogwałcenie obowiązków służbowych.


Schock nie ugiął się i nie dostarczył dokumentów ze swego biura kongresowego nawet wówczas, gdy władze federalne zagroziły mu aresztowaniem za pogwałcenie nakazu sądowego. Śledczy ostatecznie wycofali się ze swych żądań po debacie z adwokatami polityka i prawnikami z izbowej komisji ds. etyki posłów.


Jak wynika z odtajnionych dokumentów sądowych, Schock sprzedał swojego SUV za 46 tys. dol. w salonie samochodowym w Peoria, ale jeszcze przez prawie dwa miesiące po ustąpieniu z urzędu kongresmana jeździł tym samochodem za darmo. Republikanin wystawił rachunek z tytułu podróży służbowych swoim prywatnym chevy Tahoe  za przejechanie 170 tys. mil. Na liczniku SUV było tylko 80 tys. mil po jego sprzedaży. Refundacja, jaką otrzymał Schock wynosiła około 50 tys. dolarów.


W 2014 r. Schock odbył dziewięć podróży zagranicznych, służbowych i prywatnych, ilustrowanych bogatą ikonografią w społecznościowych mediach. Około 40 tys. dol. wydał z kieszeni podatnika na renowację swego biura w Waszyngtonie i urządzenie go w stylu wnętrz pokazywanych w serialu telewizyjnym o angielskiej arystokracji − “Downton Abbey”. Pieniądze zwrócił pod naciskiem opinii publicznej.


Przypomnijmy, że po rezygnacji Schocka z urzędu kongresmana w marcu br., w 18. okręgu − w centralnym Illinois −  rozpisane zostały wybory specjalne. Ich pierwsza tura już się odbyła, druga jest zaplanowana na 10 września. Zmierzą się w niej zdobywcy nominacji partyjnych − republikanin Darin LaHood, senator stanowy i demokrata Bob Mellon, nauczyciel historii.


(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama