Instytut University of Chicago Medicine dofinansuje Illinois Transplant Fund (ITF), nową organizację niedochodową, która pomaga dotować przeszczepy nieubezpieczonych mieszkańców północnej i środkowej części Illinois oraz północno-zachodniej Indiany.
Instytut przekaże na rzecz funduszu 100 tys. dolarów i kolejne 400 tys. dol. w ciągu następnych trzech lat. Ma być to bodziec dla innych jednostek naukowych czy przedsiębiorstw do wsparcia funduszu.
Dzięki programowi będzie możliwe nie tylko bezpieczne dokonanie transplantacji, ale także zapewnić leki w długoterminowej perspektywie – zapewnia Yolanda Becker, wykładowca i dyrektor programu przeszczepów nerki i trzustki w University of Chicago Medicine.
Po wprowadzeniu reformy zdrowia 11,9 proc. populacji USA wciąż nie ma ubezpieczenia. W Illinois mieszka ok. 500 tys. osób niemających obywatelstwa i dostępu do państwowego ubezpieczenia, którym odmawia się przeszczepu organów.
Najwięcej nieubezpieczonych jest Latynosów – 30,4 proc. populacji; blisko 13,6 proc. stanowią czarnoskórzy. Jednak to członkowie tych grup w dużej mierze dołączają do grona dawców. Jak pokazują dane, po wprowadzeniu w Illinois w 2014 r. prawa jazdy dla nieudokumentowanych imigrantów liczba Latynosów – dawców organów wzrosła o 300 procent. Brak dostępu do przeszczepów może część z nich zniechęcić do takiej ofiarności.
ITF zapewnia pomoc potrzebującym pacjentom w postaci ubezpieczenia do 36 miesięcy. Kandydat musi najpierw znaleźć się na liście osób zakwalifikowanych do przeszczepu w ośrodku transplantologii w Illinois; musi mieszkać w środkowej lub północnej części Illinois lub północno-zachodniej Indianie przez minimum trzy lata i wykazać dochody poniżej 200 proc. federalnego progu ubóstwa.
(as)
Reklama