sobota, 5 października 2024 06:13

Piłkarska LE - awans Legii, nie zabrakło niespodzianek

Piłkarze Legii pokonali w Warszawie albański FK Kukesi 1:0 i awansowali do czwartej, ostatniej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Z rozgrywkami pożegnały się m.in. West Ham United, Trabzonspor czy FC Kopenhaga.

Warszawianie przypieczętowali awans zwycięstwem po golu Michała Kucharczyka na początku drugiej połowy, ale mecz nie porwał. Wpływ na jego przebieg miała wtorkowa decyzja o walkowerze dla polskiego zespołu za pierwsze spotkanie, które przed tygodniem w Tiranie zostało przerwane po tym, jak kamień rzucony z trybun ranił w głowę piłkarza Legii Ondreja Dudę.

W piątek wicemistrzowie Polski poznają rywala, który będzie ostatnią przeszkodzą w drodze do fazy grupowej LE. Wszystko wskazuje na to, że będą oni rozstawieni w losowaniu, podobnie jak Lech Poznań, który włączony zostanie do rywalizacji po odpadnięciu z Ligi Mistrzów.

Na innych stadionach w czwartek nie zabrakło natomiast niespodzianek. Turecki Trabzonspor, grupowy przeciwnik legionistów w dwóch poprzednich edycjach LE, został wyeliminowany przez Rabotnickiego Skopje. Po 90 minutach rewanżu w Turcji było 1:0 dla gospodarzy, którzy tym samym odrobili straty z pierwszej potyczki, ale w dogrywce goście zdobyli gola na wagę awansu.

Astra Giurgiu okazała się lepsza od West Ham United. Po remisie w Anglii 2:2, na własnym boisku rumuńska drużyna zwyciężyła 2:1. Z kolei przewagi z pierwszego spotkania wygranego w Czechach 1:0 nie obronili piłkarze FC Kopenhaga, którzy przed swoją publicznością ulegli FK Jablonec 2:3 i odpadli.

Do niespodzianek można zaliczyć także awans Dynama Mińsk (kosztem FC Zurich), kazachskiego Kajratu Ałmaty, który w dwumeczu pokonał szkocki FC Aberdeen i Vojvodiny Nowy Sad, która wyeliminowała Sampdorię Genua (4:0 we Włoszech i 0:2 w rewanżu). W czwartek pięć minut w barwach gości zagrał Paweł Wszołek, a Bartosz Salamon był rezerwowym.

Odpadli pogromcy polskich ekip z poprzedniej rundy, czyli Omonia Nikozja i IFK Goeteborg.

Kontynuuje przygodę z LE azerski zespół FK Gabala, którego bramkarzem jest Dawid Pietrzkiewicz. W pojedynku z Apollonem Limassol (1:0) Polak był jednak rezerwowym.

Kłopotów z awansem nie miała Borussia Dortmund, która rozgromiła austriacki Wolfsberger AC 5:0. 90 minut spędził na boisku Łukasz Piszczek, a w kadrze BVB zabrakło Jakuba Błaszczykowskiego.

Wyjazdowy remis 3:3 ze Slovanem Bratysława zapewnił także udział w kolejnej rundzie ekipie FK Krasnodar, w której cały mecz rozegrał Artur Jędrzejczyk. Z francuskim AE St Etienne odpadła jedenastka z rumuńskiego Targu Mures, z Pawłem Golańskim w składzie.
Wyniki rewanżowych meczów 3. rundy eliminacji LE:

czwartek, 6 sierpnia:
*FK Gabala (Azerbejdżan) - Apollon Limassol (Cypr) 1:0 (0:0); pierwszy mecz - 1:1
Stromsgodset IF (Norwegia) - *Hajduk Split (Chorwacja) 0:2 (0:0); 0:2
Trabzonspor (Turcja) - *Rabotnicki Skopje (Macedonia) 1:1 po dogr. (1:0, 0:0); 0:1
Spartak Trnawa (Słowacja) - *PAOK Saloniki (Grecja) 1:1 (1:0); 0:1
Żeljeznicar Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) - *Standard Liege (Belgia) 0:1 (0:0); 1:2
Vitesse Arnhem (Holandia) - *FC Southampton (Anglia) 0:2 (0:1); 0:3
Slovan Bratysława (Słowacja) - *FK Krasnodar (Rosja) 3:3 (0:2); 0:2
*Borussia Dortmund (Niemcy) - Wolfsberger AC (Austria) 5:0 (0:0); 1:0
FC Aberdeen (Szkocja) - *Kajrat Ałmaty (Kazachstan) 1:1 (0:1); 1:2
*Atromitos Ateny (Grecja) - AIK Sztokholm (Szwecja) 1:0 (0:0); 3:1
*Legia Warszawa (Polska) - KF Kukesi (Albania) 1:0 (0:0); 3:0
*Vojvodina Nowy Sad (Serbia) - Sampdoria Genua (Włochy) 0:2 (0:1); 4:0
Vitoria Guimaraes (Portugalia) - *SCR Altach (Austria) 1:4 (0:1); 1:2