Od dawna dyskutuje się o tym, jak rozwiązać problem nieudokumentowanych imigrantów. Jedną z opcji jest amnestia. Co może Ameryce dać lub jak jej zaszkodzić pozwolenie na pozostanie w kraju milionom przybyszów przebywających w USA nielegalnie?
Zalety…
Rząd ściągałby większe podatki
Wielu pracodawców imigrantów bez dokumentów z obawy przed kłopotami z prawem płaci takim pracownikom pod stołem. Dzięki amnestii otrzymywaliby legalnie wynagrodzenie i płacili podatki – idące m.in. na Medicare, Medicaid i Social Security.
Zasiłki socjalne dostawały osoby z legalnym statusem
Miliardy dolarów trafiające w postaci zasiłków społecznych do nielegalnych imigrantów stałyby się pomocą dla legalnych rezydentów i Amerykanów – już nie cudzoziemców.
Amnestia przyczyniłaby się do większej różnorodności
Objęcie amnestią imigrantów wpłynęłoby na promocję imigracji, a co za tym idzie napływu ludzi z różnych środowisk i o różnych przekonaniach. W wielokulturowych kręgach rodzą się pomysły wnoszące do dyskusji nowe wartości i punkt widzenia.
Nieudokumentowani imigranci staliby się częścią społeczeństwa
Wokół imigrantów krąży wiele stereotypów, np. że są przestępcami, co sprawia, że społeczności się od nich izolują. Z legalnym statusem imigranci mogliby czuć się bardziej odpowiedzialni za swoją okolicę i otoczenie.
…i wady amnestii
Nie wszyscy nieudokumentowani imigranci swoje oszczędności trzymają na kontach w USA
Nie są znane dane, ilu pracowników bez dokumentów wysyła swoje wynagrodzenie do kraju pochodzenia. Ale szacunki Kongresowego Biura Budżetowego z 2011 r. mówiły o 38 mld dol. wysłanych zarówno przez legalnych, jak i nielegalnych imigrantów za granicę – głównie do Ameryki Łacińskiej, ale też w dużym stopniu do Afryki i Azji. Tak czy inaczej środki te nie pomagają amerykańskiej gospodarce, a rynkom zagranicznym.
Amnestia jest niesprawiedliwa
Krótko mówiąc, oznaczałaby darowanie przez rząd czynu niezgodnego z prawem. A co z wszystkimi tymi, którzy przeszli żmudną i trudną drogę, czekając nawet latami z powodu limitów, by móc wyemigrować do Stanów Zjednoczonych?
Może nadejść jeszcze większa fala imigracji
Przyjęcie nielegalnych imigrantów może okazać się zachętą dla innych zainteresowanych dostaniem się do USA. Gdy zniknie widmo deportacji, imigranci mogą uwierzyć, że złamanie prawa ujdzie im na sucho, bo Kongres i tak udzieli im amnestii.
Amnestia i tak pochłonie ogromne środki
Czy to ze względu na dofinansowywanie edukacji, pomoc społeczną dla osób o niskich dochodach, czy nawet zapewnienie bezpieczeństwa (policja, straż pożarna, etc.) – amerykańscy podatnicy ponieśliby koszty wprowadzenia amnestii. Z danych udostępnionych przez Heritage Foundation w 2010 r. przeciętna rodzina imigrantów otrzymała z pomocy społecznej ponad 24 tys. dolarów, płacąc 10 tys. dol. podatku. Zdaniem organizacji przy dostępie do większej liczby programów rządowych różnica ta znacznie się powiększy.
(as)
Reklama