Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:43
Reklama KD Market

Niemcy. Już co piąty mieszkaniec ma imigranckie pochodzenie



Już co piąty mieszkaniec Niemiec ma imigranckie pochodzenie, a liczba imigrantów przybywających do RFN osiągnęła w 2014 r. rekordowo wysoki poziom - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny. Do Niemiec niezmiennie wyjeżdża m.in. wielu Polaków.

Ok. 16,4 mln z 81 mln osób mieszkających w Niemczech w 2014 r. pochodziło z kraju innego niż RFN - to o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość tych osób miała niemiecki paszport (56 proc.). Jednocześnie ludność o pochodzeniu nieimigranckim skurczyła się od 2011 r. o 885 tys. osób, czyli o 1,4 proc.

W 2014 r. w Niemczech mieszkała rekordowa liczba imigrantów, 10,9 mln ludzi. Jest to o jeden milion (czyli 10,6 proc.) imigrantów więcej niż w 2011 r. i najwięcej od 2005 r.

Na sile przybrała szczególnie fala imigracji z krajów Unii Europejskiej. W 2014 r. w Niemczech mieszkało ich o 620 tys. więcej niż jeszcze trzy lata wcześniej. Szczególnie wiele osób przybyło z Polski, Rumunii, Włoch, Bułgarii i Węgier. Wśród imigrantów pochodzących spoza Europy najwięcej przybyło mieszkańców Chin, Syrii i Indii.

Z danych urzędu statystycznego wynika, że w porównaniu z wcześniejszymi latami wśród imigrantów zmienił się ogólny poziom wykształcenia. Wśród osób w wieku 25-35 lat, które przywędrowały do Niemczech do 1990 r., tylko 18 proc. miało dyplom wyższej uczelni; wśród imigrantów przybyłych do RNF od 2011 r. odsetek ten wyniósł aż 44 proc. To więcej niż w przypadku mieszkańców Niemiec bez pochodzenia imigranckiego (9 proc.).

W 2014 r. imigranci zostali przez urząd statystyczny zapytani o powód przyjazdu do Niemiec. Wśród osób w wieku 15-64 lat, którzy przybyli do kraju począwszy od 1960 r., dla 37 proc. najważniejszym czynnikiem okazało się połączenie rodziny, a blisko 18 proc. przyjechało za pracą. Inaczej ma się sprawa w przypadku imigrantów przybyłych do kraju od 2008 r. Dla 28 proc. najważniejszym czynnikiem było właśnie zatrudnienie, przy czym większość w chwili przybycia miała już pracę na miejscu.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama