Bądźcie dumni z policyjnego munduru - mówiła premier Ewa Kopacz podczas sobotniej uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania publicznej policji. Podziękowała za służbę i zapowiedziała podwyżki od stycznia 2016 r.
"Dziś w badaniach blisko 90 proc. deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia" - mówiła Kopacz do zgromadzonych na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji policyjnego święta.
Jak podkreśliła, ciężka służba policjantów powinna być odpowiednio wynagradzana. "Dlatego - jak wiecie - od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych" - powiedziała.
Kopacz mówiła, że bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa. "To wy - funkcjonariusze policji - jesteście jego gwarantem. Wszystkim, którzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w święta i w wakacje pełnią swą służbę, z całego serca dziękuję. Życzę satysfakcji z pełnionej misji i bezpiecznej służby" - zwróciła się do nich.
Premier wspomniała st. asp. Marka Dziakowicza z Wałbrzycha - policjanta, który w czasie urlopu nad morzem uratował tonącego nastolatka, ale sam poniósł śmierć.
"Jak wspominają jego koledzy, życie ludzkie przedkładał ponad wszystko, był policjantem z powołania i pełniąc służbę wielokrotnie ratował inne osoby. (...) Odwaga i poświęcenie - te dwa słowa w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. (...) Choć nie pełnił tego dnia służby pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa" - podkreśliła szefowa rządu, składając w imieniu państwa polskiego hołd rodzinie bohatera, który "do końca pozostał wierny rocie policyjnego ślubowania".
"Wiem, że wśród was jest wielu bohaterów, nawet jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy" - mówiła premier do funkcjonariuszy, szczególnie zwracając się do laureatów policyjnego konkursu "Policjant, który mi pomógł", wyróżnionych przez obywateli. Kopacz przytaczała niektóre historie funkcjonariuszy. "Tak właśnie powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi. Jestem zaszczycona, że mogę wam osobiście pogratulować" - dodała.
Również komendant główny policji gen. insp. Krzysztof Gajewski mówił, że bycie policjantem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja służenia innym. "Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Realizowanie tych potrzeb i służba ludziom jest naszą misją" - podkreślił Gajewski.
Komendant zaznaczył, że działania policji są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dodał, że wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości. "Tych wyników nie byłoby bez codziennej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji" - ocenił.
Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego 150 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie promowano na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza. Ślubowanie złożyło też 170 młodych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji, którym towarzyszyli bliscy.
Gajewski zwrócił się do młodych policjantów, którzy złożyli ślubowanie i rotę przysięgi policyjnej. "Pamiętajcie, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Życzę Wam, żebyście zostali dobrymi policjantami" - podkreślił komendant.
Specjalnymi gośćmi obchodów byli policjanci z 42 krajów. Uroczystości zakończyło złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów policyjnych.
Życzenia policjantom złożyła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło w krótkim spocie. "Chcę podziękować za to, co dla nas robicie. Dziękuję, że każdego dnia jesteście z nami, że dzięki waszej służbie możemy czuć się bezpieczni. Codziennie słyszymy o poświęceniu, które niesiecie dla innych. Każdego dnia słyszymy, że ktoś z was stracił życie lub zdrowie, ratując drugiego człowieka" - mówiła Szydło.
Wcześniej na Zamku Królewskim funkcjonariuszom i pracownikom policji wręczono akty mianowania na wyższe stopnie; wiele osób zostało udekorowanych odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali b. komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński oraz honorowy krwiodawca i komendant I komisariatu policji w Bielsku-Białej mł. insp. Bogdan Ogrocki - oddał 38 litrów krwi.
Policja to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. funkcjonariuszy.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama