Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 23:37
Reklama KD Market

Raport o przygotowaniach do ŚDM 2016 - przed organizatorami wyzwania logistyczne

Transport i wyżywienie oraz zapewnienie opieki medycznej młodym ludziom, którzy przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. to najpoważniejsze wyzwania - wynika z raportu opublikowanego przez Komitet Organizacyjny na rok przed tym wydarzeniem.

Kilkunastostronicowy dokument został umieszczony w Internecie.

W Światowych Dniach Młodzieży spodziewany jest udział młodych z 200 krajów, od 500 do 700 tys. w pierwszych dniach, do 2,5 mln podczas kulminacyjnych wydarzeń z udziałem papieża Franciszka.

Już teraz zainteresowanie jest ogromne: globalny profil ŚDM na facebooku w 22 językach ma 1,3 mln fanów i liczba ta stale rośnie. Najmłodszym profilem jest ukraiński, a największym portugalski (ponad 620 tys. fanów).

Rejestracja zainteresowanych przyjazdem do Krakowa ruszy w najbliższą niedzielę.

Według Komitetu Organizacyjnego duże jest zainteresowanie ŚDM w krajach byłego bloku sowieckiego, które ze względu na bliskość geograficzną chciałyby wysłać do Polski większą niż w ostatnich latach liczbę pielgrzymów. Wiele krajów z całego świata kontaktuje się bezpośrednio z diecezjami, do których młodzi przyjadą na poprzedzające ŚDM „dni w diecezjach” np. w diecezji siedleckiej gościć będą młodzi z Boliwii i Czadu, w archidiecezji warszawskiej pielgrzymi z Białorusi.

W raporcie zaznaczono, że na razie trudno określić całościowy budżet ŚDM. Punktem odniesienia dla organizatorów jest spotkanie młodych z papieżem w Madrycie w 2011 r., po którym wydatki lokalnego Kościoła zamknęły się kwotą ok. 50 mln euro (200 mln zł).

"Z budżetu państwa nie będą finansowane wydarzenia religijne ŚDM" - zaznaczono w raporcie. Zaangażowanie państwa i samorządów ma dotyczyć zadań związanych zapewnieniem bezpieczeństwa, transportu i opieki medycznej.

Jednym ze źródeł finansowania ŚDM jest ogólnopolska składka wiernych w parafiach. Do tej pory odbyły się dwie, dwie kolejne zaplanowano na 15 listopada i 15 maja 2016 r. Młodzi ludzie, którzy przyjadą do Krakowa będą partycypować w kosztach wybierając jeden z tzw. pakietów pielgrzyma, obejmujących m.in. nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie i transport.

Najważniejsze wydarzenia ŚDM odbędą się na krakowskich Błoniach: otwarcie Dni, powitanie papieża i Droga Krzyżowa oraz w Campusie Misericordiae tworzonym w Brzegach k. Wieliczki: czuwanie modlitewne i msza św. kończąca spotkanie z papieżem. Wiadomo już, że zwieńczeniem czuwania modlitewnego będzie koncert.

W związku ze sprawowaniem liturgii planowane jest uszycie 10 - 15 tys. ornatów. Według szacunków Komitetu Organizacyjnego podczas różnorodnych celebracji może zjawić się od 800 do 1000 biskupów. Podczas ŚDM oprócz wydarzeń religijnych zaplanowano Festiwal Młodych czyli koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty artystyczne. Oficjalne zgłoszenia artystów będą przyjmowane w drugiej połowie tego roku, do tej pory napłynęło ich 140.

W ramach Festiwalu Młodych we współpracy ze Stowarzyszeniem „Siemacha” planowana jest kolejna edycja turnieju piłki nożnej Copa Catolica, którego współorganizatorem jest Gabriel del Fiaco Bessa da Costa – wolontariusz ŚDM z Brazylii. Stowarzyszenie wyszło także z propozycją zorganizowania turnieju breakdance.

Hymn ŚDM, którego premiera odbyła się 6 stycznia 2015 roku, ma już swoją wersję łotewską, hiszpańską, dwie arabskie, rosyjską i słowacką. Przygotowywane są m.in. wersje francuska, angielska, włoska, portugalska, niemiecka, ukraińska, szwedzka i koreańska.

Pielgrzymi mają być zakwaterowani w czterech strefach, dojazd z najdalszej z nich ma zająć około godziny. W Krakowie zostanie ulokowanych ok. 300-400 tys. osób, a kolejne 100-150 tys. w archidiecezji krakowskiej. Od 30 do 100 tys. młodych ludzi będzie mieszkać w diecezji tarnowskiej, a 50-100 tys. w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Będą to noclegi w domach prywatnych, w ponad 300 szkołach publicznych (w tym 190 na terenie Krakowa) oraz w miasteczkach namiotowych.

Największe miasteczko namiotowe dla 26 tys. osób powstanie w Rząsce, w sąsiedztwie Jednostki Wojskowej i klasztoru sióstr albertynek, pozostałe będą zlokalizowane na terenach: Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna, Klubu Sportowego Hutnik i Centrum „COM COM ZONE” oraz Korony Kraków. Ich budową i obsługą mają zająć się organizacje harcerskie. O pomoc w zabezpieczeniach i rozwiązaniach technicznych zwrócono się także do Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.

Osoby, które wykupią pakiet pielgrzyma, otrzymają specjalne talony na posiłki, które będą realizowane w wyznaczonych punktach. Planowane jest podpisanie umów z blisko 2 tys. punków gastronomicznych i uruchomienie około 100 punktów cateringowych w pobliżu miejsc o największym skupieniu pielgrzymów.

Zabezpieczenie medyczne będzie zapewnione na trzech poziomach: w sieci szpitali Krakowa i regionu, poprzez sieć stowarzyszeń paramedycznych, fundacji, PCK, harcerzy, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich i w oparciu o przeszkolonych wolontariuszy, których będzie ok. 8,5 tys.

Komitet Organizacyjny szuka ponad 25 tys. wolontariuszy, którzy będą służyć pielgrzymom przez cały tydzień wydarzeń ŚDM. Już teraz przy Komitecie działają wolontariusze z Brazylii, Włoch i Niemiec.

Centra informacyjno-rejestracyjne dla pielgrzymów mają powstać w 15 miejscach na lotniskach, dworcach, przy zjazdach z autostrady. Oprócz działających w Krakowie punktów informacji turystycznej dodatkowo zostaną utworzone Mobilne Punkty Informacyjne w strategicznych punktach miastach i w miejscach zakwaterowania młodzieży.

Od 25 do 29 listopada odbędzie się międzynarodowe spotkanie przed ŚDM - do Małopolski przyjadą wtedy osoby odpowiedzialne za koordynację przygotowań w poszczególnych krajach.

Centrum Medialne ŚDM tworzone jest przez zespół kościelno-rządowy z udziałem PAP, KAI, TVP i Polskiego Radia. Dziennikarze będą mogli ubiegać się o akredytacje na ŚDM i inne wydarzenia papieskiej wizyty w Polsce poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, który będzie dostępny na stronie 
www.pope2016.com od 1 lutego 2016.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama