Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 00:08
Reklama KD Market

Niemcy. Kościół katolicki utracił rekordową liczbę wiernych



Kościół katolicki w Niemczech utracił w ubiegłym roku rekordową liczbę wiernych - ogłosiła w piątek Konferencja Biskupów Niemieckich. Z Kościoła katolickiego odeszło nawet więcej osób niż w 2010 roku, kiedy ujawniono skandale pedofilskie wśród duchownych.

W Niemczech przynależność do Kościołów chrześcijańskich lub nieuczestniczenie w tej wspólnocie religijnej obywatele deklarują wobec urzędu podatkowego z uwagi na sposób finansowania Kościołów. Stąd wiadomo, że w 2014 roku opuściło Kościół katolicki 218 tys. osób, o 37 tys. więcej niż w roku poprzednim.

Zadeklarowanych katolików w Niemczech, szczególnie licznych na południu kraju, są ogółem 24 miliony, tj. 29,5 proc. ogółu ludności RFN. Oznacza to, że liczba katolików zmniejszyła się poważnie, nad czym "głęboko ubolewał" w wypowiedzi dla agencji dpa przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx.

"Jest rzeczą sprawdzoną, że kto nie odnajduje dłużej schronienia w Kościele, to ulega pokusie odejścia i czyni to (w Niemczech) oficjalnie" - oświadczył wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, ksiądz Dominik Meiering.

Hierarchia Kościoła katolickiego w Niemczech zastanawia się nad przyczynami tego odpływu wiernych, które są mniej oczywiste niż w latach naznaczonych aferami pedofilskimi wśród duchownych, jak na przykład w 2010 roku, kiedy zanotowano 181 193 wystąpienia z Kościoła.

Dla Christiana Weisnera, rzecznika laickiej organizacji katolickiej Jesteśmy Kościołem "reformistyczny duch" papieża Franciszka "nie jest przyjmowany w Niemczech z taką wrażliwością, z jaką powinien". "Zerwał on" z bardziej konserwatywna doktryną poprzedniego papieża, Benedykta XVI - twierdzi Weisner.

W Niemczech państwo pobiera od 8 do 10 proc. dodatkowego podatku dochodowego na utrzymanie Kościoła, którego wyznawcą deklaruje się obywatel. Podatek ten jest przekazywany poprzez stowarzyszenia religijne Kościołowi, który utrzymuje liczne instytucje, m.in. szkoły i szpitale.

W 2014 roku podatek kościelny przyniósł 11 miliardów euro, osiągając rekordową wysokość. Podatnicy, którzy deklarują się jako osoby "bez religii" są od tego podatku zwolnione. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama