Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 04:17
Reklama KD Market

"NYT" i "FT": umowa z Iranem niedoskonała, lecz najlepsza z możliwych



Porozumienie nuklearne z Iranem służy interesom USA i Izraela, mimo mankamentów jest najlepszym układem, jaki można było wynegocjować w tej sytuacji - oceniają w środę "NYT" i "FT". Zaznaczają, że Iran w dalszym ciągu popiera terroryzm i uważa Izrael za wroga.

"New York Times" pisze, że ogłoszone w Wiedniu porozumienie może nie tylko powstrzymać Iran od wejścia w posiadanie broni nuklearnej, ale także zmienić kształt polityki na Bliskim Wschodzie. Zarówno nowojorski dziennik, jak i brytyjski "Financial Times" podkreślają, że umowa nie jest doskonała, a zgodnie z wynegocjowanymi ustaleniami Iran nie traci możliwości wyprodukowania bomby nuklearnej, a jedynie znacznie wydłużony zostanie czas, gdyby zdecydował się na takie posunięcie.

"NYT" za "głęboko niepokojący" uważa zarazem fakt, że premier Izraela Benjamin Netanjahu natychmiast nazwał porozumienie "historycznym błędem". W komentarzu przypomniano, że także Republikanie w Kongresie i większość republikańskich kandydatów na prezydenta sprzeciwiali się negocjacjom z Iranem, ale nie zaproponowali w zamian żadnej wiarygodnej alternatywy.

Jednocześnie - zaznacza "New York Times" - nikt nie powinien mieć złudzeń co do Iranu, który nadal uważa Izrael za zaprzysięgłego wroga, często potępia Stany Zjednoczone, wspiera Hezbollah i inne organizacje terrorystyczne oraz chce mieć coraz potężniejsze wpływy w regionie.

Obie gazety zwracają uwagę, że wraz ze zniesieniem sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego Teheran uzyska dostęp do miliardów dolarów z zagranicznych, dotychczas zamrożonych kont, a także z eksportu ropy naftowej. W dodatku wrogowie Iranu w regionie, głównie Arabia Saudyjska, mogą odpowiedzieć realizując własne nuklearne ambicje - zwraca uwagę "FT".

Zauważa jednocześnie, że "wziąwszy pod uwagę alternatywę - wojna lub dalsze sankcje - porozumienie dało optymalny rezultat. W czasach głębokiego chaosu na Bliskim Wschodzie stanowi ważny sygnał, że dwa bardzo skłócone kraje mogą zawrzeć porozumienie". Dodaje, że choć nie ma się co spodziewać radykalnych zmian w polityce wewnętrznej Iranu, to odzyskanie dostępu do globalnej społeczności gospodarczej może stanowić wsparcie dla prezydenta Hasana Rowhaniego i skłaniać do bardziej pragmatycznej polityki zagranicznej.

"Ponad dekadę temu administracja (prezydenta George'a W.) Busha sądziła, że może wprowadzać demokrację w regionie siłą. Tymczasem dowodzona przez USA inwazja na Irak tylko przyspieszyła upadek kraju i wzmocniła Iran - podsumowuje "FT". - Obama rozsądnie wybrał inny kurs. Na ostateczną ocenę porozumienia z Wiednia potrzeba czasu. Ale ma ono potencjał, żeby zatrzymać destrukcyjną spiralę przemocy".(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama