Papież Franciszek podczas spotkania na katolickim uniwersytecie w stolicy Ekwadoru, Quito, zaapelował o takie przygotowanie młodych pokoleń , by z odpowiedzialnością troszczyły się o najbiedniejszych i środowisko naturalne. Przywołał swą encyklikę o ekologii.
W przemówieniu, wygłoszonym przez papieża we wtorek do wykładowców i studentów jezuickiej uczelni zabrzmiało wiele odniesień do jego niedawno opublikowanej ekologicznej encykliki „Laudato si’”, która odbiła się szerokim echem na całym świecie.
Franciszek mówił, że Bóg nie tylko daje człowiekowi życie, ziemię, stworzenie.
„Lecz kieruje też do niego zaproszenie, powierza mu misję. Zaprasza go do udziału w swoim dziele stworzenia i mówi: uprawiaj! Daję ci nasiona, ziemię, wodę, słońce, daję ci ręce”- dodał papież.
Podkreślił: „To jest prezent, dar, darowizna; to nie jest coś nabytego, kupionego”.
Natura jest „darem, którym należy się dzielić”- stwierdził Franciszek. Przypomniał, nawiązując do swej encykliki, że troska o środowisko jest ściśle związana z modelami rozwoju i sprawiedliwością społeczną.
Jego ochrona - oświadczył- „nie jest już tylko zwykłym zaleceniem, ale wymogiem", zrodzonym z powodu zła, jakie człowiek wyrządza ziemi „nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr”.
Szkoła i uniwersytet, dodał, muszą rozwijać w młodych pokoleniach „wolnego, krytycznego ducha” po to, by były w stanie „troszczyć się o dzisiejszy świat”. Franciszek apelował, by „nie wymądrzać się”, lecz rozbudzać odpowiedzialność i wrażliwość wobec obecnych problemów.
Papież przywołał swoje słowa z encykliki o tym, że ludzie dorastali myśląc, że są „właścicielami i rządcami” ziemi, uprawnionymi do jej grabienia. Mówił o ziemi "zaniedbanej, uciskanej, zdewastowanej".
„Jedno jest pewne; nie możemy dalej odwracać się plecami do rzeczywistości, do naszych braci, do naszej Matki Ziemi"- mówił Franciszek. Podkreślił: „Nie wolno ignorować tego, co dzieje się wokół nas, tak jakby pewne sytuacje nie miały miejsca czy jakby nie miały nic wspólnego z naszą rzeczywistością”.
Franciszek zauważył, że kiedy koło Watykanu starsza osoba umrze z zimna, wiadomość o tym nie trafia do mediów, bo „to nie jest informacja”. „Ale kiedy giełda zanotuje spadek o 2 punkty, wtedy jest to ogólnoświatowa informacja” - powiedział.
Do programów uniwersyteckich i edukacyjnych powinna zdaniem papieża trafić także konstruktywna dyskusja o tym, jak uczynić świat bardziej ludzkim.
Papież zachęcił do refleksji: “Jak możemy pomóc młodym ludziom , by nie identyfikowali dyplomu uniwersyteckiego jako synonimu wyższego statusu, większych pieniędzy, prestiżu społecznego?”
“To nie są synonimy” - podkreślił. Dyplom, wskazał, powinien być znakiem większej odpowiedzialności.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama