Sekretarz generalny KC Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong złoży we wtorek pierwszą wizytę w USA i zostanie przyjęty w Białym Domu. Dwadzieścia lat temu oba kraje wznowiły stosunki dyplomatyczne.
Jak poinformował w piątek rzecznik Białego Domu, prezydent Barack Obama liczy na rozmowy na temat "dalszego wzmocnienia stosunków" między USA i Wietnamem, które - jak podkreślił - znacznie poprawiły się w ciągu ostatnich 20 lat. Wśród tematów do dyskusji wymienił m.in. transpacyficzną umowę o wolnym handlu, tzw. TPP, obejmującą USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, w tym Wietnam, a także prawa człowieka oraz dwustronną współpracę w dziedzinie obronności.
Ta pierwsza wizyta komunistycznego lidera Wietnamu w Białym Domu będzie kolejnym świadectwem normalizacji stosunków miedzy dawnymi wrogami, 40 lat po zakończeniu wojny wietnamskiej.
W 2000 roku historyczną wizytę w Wietnamie złożył prezydent USA Bill Clinton. Od tego czasu Stany Zjednoczone stały się największym zagranicznym inwestorem w tym kraju. Wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczyła w ubiegłym roku 36 mld dolarów. Niedawno oba kraje rozpoczęły też współpracę wojskową.
Wietnam oraz szerzej region Azji Południowo-Wschodniej jest przedmiotem strategicznego i ekonomicznego zainteresowania USA, czego dowodem był ogłoszony przez Obamę tzw. "zwrot ku Azji" w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Była to reakcja na wzrost potęgi Chin, których roszczenia terytorialne oraz prowokacyjne zachowania na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim budzą znacznie zaniepokojenie sąsiadów Chin oraz Waszyngtonu.
Także Trong wyraził przed wizytą w USA nadzieję na poprawę relacji, licząc m.in. na wzmocnienie współpracy wojskowej. "Jak w każdych stosunkach między dwoma krajami, także między USA a Wietnamem są pewne różnice, w tym dotyczące kwestii demokracji, praw człowieka i handlu" - wskazał Trong w przekazanym agencji AP pisemnym oświadczeniu.
Trong jest jednym z czterech najpotężniejszych polityków w Socjalistycznej Republice Wietnamu, obok prezydenta, premiera i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, w którym zasiadają członkowie rządzącej Komunistycznej Partii Wietnamu. Wszystkie najważniejsze decyzje w kraju muszą być zatwierdzane przez liczące 16 członków biuro polityczne partii.
Według organizacji obrońców praw człowieka rządząca partia stosuje w Wietnamie represje wobec opozycji, łamie wolność słowa i zgromadzeń oraz zmusza więźniów do pracy. Ostre słowa pod adresem Wietnamu znalazły się też w tegorocznym raporcie na temat sytuacji praw człowieka, opublikowanym w czerwcu przez Departament Stanu USA.
Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama