Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 01:49
Reklama KD Market

"NYT": Fiasko negocjacji z Grecją zaniepokoiło Waszyngton



Zerwanie negocjacji Grecji z jej zagranicznymi wierzycielami zaniepokoiło Waszyngton; skutki greckiego kryzysu mogą odczuć rynki finansowe na całym świecie i podważyć jedność Unii Europejskiej - pisze poniedziałkowy "New York Times".

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w niedzielę telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Według relacji Białego Domu ustalili oni, że "należy podjąć każdy możliwy wysiłek, by przywrócić Grecję na drogę, która pozwoli jej podjąć reformy i kontynuować wzrost gospodarczy w obrębie strefy euro" - pisze nowojorski dziennik.

Również minister finansów USA Jack Lew rozmawiał z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Według Reutera Lew oraz wielu innych przedstawicieli amerykańskiej administracji zaapelowało do przywódców europejskich, jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przygotowanie planu, który pozwoli utrzymać w całości unię walutową i zapobiec wyjściu Aten ze strefy euro.

To kolejna interwencja ministra finansów USA, który w ostatnich tygodniach podejmował już wielokrotnie rozmowy z premierem Grecji i apelował do europejskich przywódców o szukanie kompromisu z Atenami.

Jak dotąd administracja prezydenta Baracka Obamy nie ingerowała zanadto w negocjacje między Atenami a ich wierzycielami. Teraz jednak, gdy Grecji w istocie grozi bankructwo, USA zaczynają się obawiać politycznych konsekwencji tego kryzysu, które mogą doprowadzić do tego, że Rosja uzyska silne wpływy w Grecji, będącej członkiem NATO - napisał w ubiegłym tygodniu "Financial Times".

"NYT" zwraca uwagę, że bardzo niepokojąca jest sytuacja greckiego sektora bankowego, o czym świadczą limity sum, jakie można wyciągać z bankomatów, po zamknięciu banków w Grecji.

Cypr uniknął załamania sektora finansowego w 2013 roku, wprowadzając kontrolę przepływów kapitałowych; ale wtedy suma, jaką można było pobrać z bankomatu wynosiła 300 euro; "to, że w Grecji jest to 60 euro, mówi wiele o fatalnej kondycji tamtejszych banków" - wyjaśnia "NYT".

Ponadto Cypr działał w porozumieniu z wierzycielami, w ramach programu pomocowego, podczas gdy zamrożenie sektora bankowego w Grecji "to efekt zerwania rozmów o pakiecie pomocowym dla Aten" - podkreśla nowojorski dziennik.

Europejski Bank Centralny zastosował wobec Aten umiarkowaną presję, ponieważ mimo braku porozumienia nie zawiesił pomocy finansowej dla greckich banków, wprowadził jedynie jej limit i oznajmił, że będzie ją wypłacał do niedzieli, czyli do referendum, w którym Grecy mają wypowiedzieć się w sprawie negocjacji - komentuje dziennik.

"Pozwala to greckim bankom przetrwać w stanie komy - nie działają one, ale nie są też martwe" - powiedział w rozmowie z "NYT" profesor ekonomii z Univeristy College w Dublinie Karl Whelan.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa we wtorek wieczorem, a zagraniczni kredytobiorcy, po fiasku negocjacji w weekend oznajmili, że nie będzie on przedłużony. Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama