Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:24
Reklama KD Market

USA wesprą szpicę NATO strategicznym transportem i siłami specjalnymi



USA wesprą siły szybkiego reagowania NATO m.in. za pomocą transportu strategicznego, okrętów, precyzyjnej amunicji i sił specjalnych – powiedział w czwartek sekretarz obrony USA Ashton Carter. Przyznał, że nie ma planów zwiększenia liczby żołnierzy USA w Europie.

Na zakończenie spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli Carter powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone wesprą tzw. siły szpicy swoimi unikalnymi możliwościami, co ma sprawić, że Sojusz będzie efektywniejszy.

W Brukseli poinformowałem naszych sojuszników, że te środki będą stanowić kombinację 10 specyficznych kategorii, mianowicie: transportu strategicznego, rozpoznania, wsparcia dowodzenia, tankowania w powietrzu, ekspedycyjnego skrzydła lotniczego, okrętów, precyzyjnej amunicji, śmigłowców bojowych, gotowego do wysłania stanowiska dowodzenia oraz oddziałów sił specjalnych – oświadczył minister obrony.

Pytany o ewentualne zwiększenie amerykańskich sił w Europie, które liczą obecnie ok. 65 tys. żołnierzy, Carter przyznał, że nie ma takich planów. "Nie chodzi nam o zwiększenie liczby sił obecnie bazujących w Europie. Zamiast tego dążymy do ciągłej obecności opartej na siłach rotacyjnych" – powiedział, dodając, że takie rozwiązanie jest bardziej efektywne.

We wtorek Carter ogłosił, że USA rozmieszczą ok. 250 sztuk czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu wojskowego w sześciu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. To wyposażenie dla jednej brygadowej grupy bojowej ma zostać rozmieszczone do końca 2015 roku. Magazyny znajdą się w pobliżu poligonów, tak żeby żołnierze mogli przylecieć na ćwiczenia, wykorzystać zgromadzony sprzęt i wrócić do swoich garnizonów.

Tzw. szpica, czyli siły zdolne do reakcji nawet w ciągu dwóch-trzech dni, jest częścią Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF), które istnieją od 2003 r. jako siły szybkiego reagowania. W 2014 r. Sojusz postanowił je zreformować.

Na zakończonym w czwartek dwudniowym spotkaniu ministrowie obrony NATO podjęli kolejne decyzje w tej kwestii. Liczebność NRF została zwiększona do 40 tys. żołnierzy, podjęto decyzje o komponentach lotniczym, morskim i sił specjalnych, które uzupełnią komponent lądowy. Przyspieszono też polityczny i wojskowy proces podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy i postanowiono o stworzeniu nowych, bardziej szczegółowych planów.

Ministrowie uzgodnili też szczegóły dotyczące utworzenia w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, małych jednostek sztabowych, które mają przyspieszyć proces przyjmowania tam w razie potrzeby sojuszniczych żołnierzy. Zdecydowano także o utworzeniu nowego dowództwa logistycznego w strukturach NATO.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama