Biskupi Kościoła katolickiego USA i Meksyku na wspólnej konferencji prasowej w stolicy Meksyku, gdzie obradowali razem od 15 bm., powitali w piątek "z wielką radością" encyklikę papieża "Laudato si' ", która "ostrzega ludzkość przed ekologicznym samobójstwem".
Uczestnicy konferencji stwierdzili we wspólnym oświadczeniu ogłoszonym na zakończenie obrad, że encyklika ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego człowieka. "Wzywa ona ludzkość bez różnicy wyznawanej wiary i miejsca zamieszkania do ochrony środowiska, w którym żyjemy" - wskazali.
Encyklika - podkreślali w trakcie obrad biskupi z obu krajów - stanowi otwartą krytykę władzy ekonomicznej za to, że w dążeniu do korzyści finansowych ignoruje konsekwencje, jakie te działania pociągają za sobą dla godności człowieka i środowiska ludzkiego.
Piątkowy "New York Times" przypomina w związku z pierwszą encykliką papieża Franciszka, że "już od trzech dziesięcioleci" konferencje biskupów i papieże zabierają głos na temat problemów ochrony środowiska człowieka.
Encyklika Franciszka - podkreśla dziennik - nawiązuje do wypowiedzi biskupów takich krajów, jak Australia, Brazylia, Kanada, Japonia, Filipiny, Stany Zjednoczone, w sprawie zagrożenia kryzysem ekologicznym.
"NYT" wskazuje jednocześnie na precedensy, jeśli chodzi o nauczanie poprzednich papieży, którzy zabierali głos w obronie środowiska. Wymienia Benedykta XVI i Jana Pawła II.
Trzecia encyklika społeczna Karola Wojtyły, "Sollicitudo rei socialis" z 1993 roku, przestrzegała przed niebezpiecznymi konsekwencjami źle pojętego rozwoju.
Zdaniem brazylijskiego korespondenta madryckiego dziennika "El Pais", pisarza i teologa Juana Ariasa, "w swej pierwszej encyklice, w której połączył siły religii i nauki, Boga i Ziemi, Franciszek zdefiniował nowy rodzaju grzechu - grzech ekologiczny, co może wywołać wstrząs wśród wielu tradycyjnych katolików".(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama