Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:11
Reklama KD Market

SDP: zabójstwo dziennikarza z Mławy świadectwem kryzysu państwa




 

32-letni dziennikarz został śmiertelnie pobity w nocy z soboty na niedzielę w nocnym lokalu w Mławie. Wcześniej otrzymywał pogróżki, co zgłaszał policji. W związku z zabójstwem policjanci poszukują 29-letniego mężczyzny. Nie wykluczają żadnej z wersji, w tym powodów obejmujących pracę zawodową Masiaka. Pogrzeb zabitego dziennikarza z Mławy odbędzie się w sobotę.

Zarząd Główny SDP wyraża znaczące zaniepokojenie sytuacją, w której zdecydowaną reakcję organów ścigania wywołuje dopiero śmierć dziennikarza. "Portal, niemal samodzielnie przez niego prowadzony, wypełniał ważną rolę kontroli środowisk władzy lokalnej. Masiak od dawna otrzymywał po swoich tekstach pogróżki, został także już raz pobity, pół roku temu otrzymał pocztą nekrolog. Zgłaszał te fakty policji i prokuraturze, jednakże instytucje te nie kojarzyły ataków z jego pracą" - podkreśliło stowarzyszenie.

Według SDP sytuacja, w której prokuratura i policja nie są w stanie przeprowadzić skutecznego śledztwa, "ponieważ nie kojarzą realnego zagrożenia osoby publicznej z jej publikacjami odkrywającymi prawdę, jest kolejnym przygnębiającym świadectwem kryzysu państwa polskiego". "Nie wolno tolerować podobnych zaniechań w przypadku kolejnych dziennikarzy, poddawanych presji pogróżek. Organy ścigania powinny nie tylko przeprowadzać śledztwa, ale zapewniać ochronę życia i zdrowia ludzi, narażających je dla interesu publicznego" - napisał zarząd główny.

W wydanym już we wtorek stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka wezwała organy ścigania „do przeprowadzenia skutecznego śledztwa”, którego celem będzie „dokładne wyjaśnienie” okoliczności zabójstwa Łukasza Masiaka. „Szczególnie ważne jest ustalenie, czy zabójstwo miało związek z działalnością zawodową dziennikarza” - podkreślono w apelu. Z kolei jeszcze w niedzielę Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwróciło się w liście otwartym do minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej „z kategorycznym żądaniem przeprowadzenia skutecznego śledztwa” - zarówno w sprawie zabójstwa dziennikarza, jak i „sprawiających wrażenie ewidentnych” zaniechań organów, które powinny zapewnić mu bezpieczeństwo.

Od poniedziałku podejrzany o zabójstwo Łukasza Masiaka ścigany jest listem gończym. To 29-letni mieszkaniec Mławy Bartosz Nowicki. Ponieważ istnieje przypuszczenie, że może on przebywać za granicą, jego poszukiwania rozszerzone zostaną na skalę międzynarodową. Przygotowywany jest wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, obejmującego państwa strefy Schengen. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Bartosz Nowicki wcześniej przebywał przez pewien czas w Niemczech. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama