Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 19:51
Reklama KD Market

A.Duda: kolejne rekonstrukcje nie przynoszą pozytywnych zmian



Kolejne rekonstrukcje rządu nie przynoszą pozytywnych zmian dla społeczeństwa - oświadczył w czwartek prezydent elekt Andrzej Duda. Zaapelował do większości parlamentarnej, aby nie dokonywała już istotnych zmian ustrojowych. To wypowiedź mocno nacechowana polityką - odpowiada szef klubu PO.

"Kolejne rekonstrukcje nie przynoszą żadnych pozytywnych zmian dla polskiego społeczeństwa. Pokazują, że nie tylko wyczerpał się kredyt zaufania (do władzy), ale przede wszystkim, że już dawno wyczerpały się zasoby personalne w tej partii (Platformie - PAP) takich ludzi, którzy potrafiliby wprowadzić w Polsce jakiekolwiek dobre zmiany" - powiedział Duda w oświadczeniu wygłoszonym w czwartek w Pałacyku MSZ przy ul. Foksal.

Jak podkreślił, jest już najwyższy czas, żeby skończyły się afery, żeby Polska nie była kompromitowana na arenie międzynarodowej. "Takie telenowele, jak afera taśmowa, której fragmenty ukazują się w mediach, kompromitują polskie państwo, polską klasę polityczną, także prokuraturę, i jasno pokazują, że zmiana, której dokonała Platforma w 2009 roku, rozdzielając funkcję prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości (...) przyniosła szkodę, a nie pożytek" - ocenił Duda.

Prezydent elekt dodał, że afera taśmowa funkcjonuje w przestrzeni publicznej, medialnej i prawnej od ponad roku, tymczasem dopiero teraz nastąpiła rekonstrukcja rządu i doszło do zmiany osób, które w nagrywanych spotkaniach uczestniczyły. "To niestety pokazuje także jakość polityków rządzącego obozu" - ocenił. Uznał, że "to nie jest coś, co mieściłoby się w standardach demokratycznego państwa, państwa, które chce być rzeczywiście państwem praworządnym".

Polsce są potrzebne dobre zmiany, Polacy bardzo ich potrzebują, ale przede wszystkim potrzebują uczciwej polityki - podkreślił prezydent elekt.

"Wierzę w to głęboko, że będzie można zacząć zmieniać polskie państwo, że będzie możliwe, że przy władzy znajdą się politycy, którzy rozsądną troskę o dobro wspólne mają naprawdę na sercu" - powiedział Duda.

"Chciałbym zaapelować do całej klasy politycznej, a przede wszystkim do tych, co cały czas są u władzy i mają większość parlamentarną, chciałbym, aby to wszystko odbyło się bez wstrząsów, aby to odbyło się na normalnych zasadach państwa demokratycznego. Apeluję jeszcze raz i proszę, aby w tych ostatnich miesiącach nie dokonywać istotnych zmian ustrojowych, takich, które będą zmieniały kształt funkcjonowania polskiego państwa" - oświadczył prezydent elekt.

Jak dodał, obawia się, że w większości przypadków takie zmiany nie będą służyły sprawom publicznym, lecz "doraźnym korzyściom politycznym czy doraźnym próbom zabezpieczenia swojej przyszłości".

Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie, że Andrzej Duda "nie powinien tak niecierpliwie przebierać nogami" - jeśli chodzi o wpływanie na sytuację polityczną. "Wypowiedź prezydenta elekta jest niezwykle mocno nacechowana polityką, tonem, który reprezentuje Jarosław Kaczyński" - ocenił.

"Bardzo mnie to zaniepokoiło, bo słyszałem wcześniej z ust Dudy, że chce być prezydentem wszystkich Polaków, a dzisiaj w swojej wypowiedzi zaprezentował się jako polityk partyjny" - podkreślił Grupiński. Jak dodał, wypowiedź Dudy nie jest szczególnie stosowna, szczególnie w sytuacji, gdy urzędujący prezydent Bronisław Komorowski z własnej inicjatywy zrezygnował z jakichkolwiek dalszych aktywności legislacyjnych.

"Na miejscu prezydenta elekta miałbym więcej zaufania do innych środowisk politycznych i nie mnożyłbym tego rodzaju, próżnych i niepotrzebnych apeli" - podkreślił szef klubu PO.

W środę premier Ewa Kopacz poinformowała, że z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski. Zmiany w rządzie i Sejmie nastąpiły po publikacji w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama