Niższa izba parlamentu stanowego jednogłośnie uchwaliła ustawę o sądach narkotykowych, mającą pomóc w walce z pogłębiającą się epidemią heroinizmu w Illinois. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, narkomani zamiast do więzień będą trafiali na terapię.
Ustawodawcy uznali, że leczenie odwykowe narkomanów jest bardziej efektywne niż ich karanie. Ustawa przewiduje powstanie większej liczby specjalistycznych sądów narkotykowych, które mają kierować narkomanów do ośrodków terapeutycznych zamiast do więzień. Dodatkowo Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie terapii odwykowych z funduszy Medicaid, zapewniając w ten sposób dostęp do lecznictwa uzależnień najuboższym mieszkańcom stanu.
Illinois od lat zmaga się z problemem uzależnienia od heroiny, specjaliści określają Chicago „heroinową stolicą USA”. Narkomani są często sprawcami przestępstw i wykroczeń, są również narażeni na szereg chorób przenoszonych wskutek używania brudnych igieł. Ryzyko śmierci na skutek przedawkowania jest wśród heroinistów drastycznie wysokie, a liczba śmiertelnych przedawkowań wciąż rośnie: w 2014 r. w Illinois z tego powodu zmarło 633 osoby, dla porównania w roku poprzednim – 583. W powiecie Cook na skutek przedawkowania heroiny zmarło w ubiegłym roku 283 osoby.
Demokraci i republikanie byli w środę zgodni co do potrzeby zmian w prawie narkotykowym i uznania wyższości leczenia narkomani nad jej penalizacją. Ustawa została zatwierdzona stosunkiem głosów 114-0. Roczny koszt jej działania jest szacowany na 25 mln dolarów.
(gd)
Reklama