Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 06:38
Reklama KD Market

Ławrow: uzgodniliśmy z USA, że będą wpływać na władze w Kijowie



Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że jego kraj uzgodnił ze Stanami Zjednoczonymi, iż będą one wykorzystywać swój wpływ na władze w Kijowie, by przekonać je do wypełnienia porozumień z Mińska.

Ławrow powiedział to w całokolumnowym wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety", w którym przedstawił szczegóły swoich zeszłotygodniowych rozmów z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w Soczi. Szef dyplomacji USA został tam też przyjęty przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Uzgodniliśmy z USA, że te będą wykorzystywać swoją wagę, swój wpływ na władze w Kijowie, by przekonać je do wypełnienia porozumień z Mińska. A my ze swej strony będziemy nadal pracować z przedstawicielami proklamowanych republik Donieckiej i Ługańskiej" - oznajmił szef dyplomacji Rosji.

Ławrow ocenił, że przekonanie władz Ukrainy do wypełnienia porozumień mińskich będzie "niełatwym procesem". Według rosyjskiego ministra "będzie to wymagało zmiany stanowiska Kijowa, który, deklarując pełne poparcie dla Mińska, w istocie rzeczy odrzuca kluczową zasadę, na jakiej oparte zostały przyjęte tam porozumienia, a mianowicie bezpośredni dialog z Ługańskiem i Donieckiem".

Ławrow oznajmił, że "ten bezpośredni dialog jest kluczem do rozwiązania problemów tymczasowego specjalnego statusu, wyborów do organów municypalnych tych terytoriów i reformy konstytucyjnej, w której powinny być w pełni uwzględnione stanowiska Doniecka i Ługańska".

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin, relacjonując w wypowiedzi dla agencji Interfax swoje poniedziałkowe rozmowy z asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victorią Nuland, oświadczył, że Moskwa nie widzi potrzeby rozszerzania "formatu normandzkiego" zajmującego się uregulowaniem konfliktu na Ukrainie, ale nie ma nic przeciwko dwustronnemu dialogowi z USA na ten temat.

"Wszystkie niezbędne formaty już istnieją. Jest +format normandzki+, jest grupa kontaktowa. Teraz po spotkaniu z Nuland uzgodniliśmy ustanowienie dwustronnego dialogu na ten temat. Wszystko to powinno organicznie wzajemnie się uzupełniać" - powiedział.

"Format normandzki" tworzą Rosja, Ukraina, Francja i Niemcy. To przy udziale przywódców tych czterech krajów 12 lutego w Mińsku wynegocjowano porozumienia mające doprowadzić do zażegnania konfliktu na Ukrainie.

Przewidują one rozejm na wschodzie tego kraju, wycofanie ciężkiego uzbrojenia i utworzenie strefy buforowej między stronami konfliktu, przeprowadzenie wyborów samorządowych, ogłoszenie amnestii dla uczestników walk, uchylenie przez Kijów blokady gospodarczej Donbasu i przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie. Zgodnie z nimi do końca roku Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad tą częścią granicy z Rosją, którą obecnie kontrolują separatyści.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama