Jeśli będzie to możliwe, brytyjski premier David Cameron przeprowadzi referendum w sprawie członkostwa W. Brytanii w UE wcześniej niż pod koniec 2017 roku - powiedział we wtorek jego rzecznik. Podkreślił też, że Cameron chce zmiany unijnego traktatu.
"Jeśli będziemy mogli zrobić to wcześniej, to zrobimy. Nie zaszła tu żadna zmiana stanowiska" - oświadczył rzecznik, dodając, że premier mówił o tym niejednokrotnie.
Dodał, że Cameron chce zmiany unijnego traktatu w ramach renegocjowania więzi W. Brytanii z Unią. "On (Cameron) chce zmiany traktatu. Wszelkie rady, które otrzymał, wskazują, że zmiana traktatu jest konieczna" - wskazał rzecznik, jako przykład podając zmiany, których W. Brytania chce w dziedzinie opieki społecznej.
Zapowiedział też, że na spotkaniu pod koniec czerwca Cameron przedstawi "kolegom z UE" więcej szczegółów dotyczących reform, o które zabiega W. Brytania. Za prawdopodobne uznał prowadzenie przedtem przez Camerona dwustronnych "rozmów przygotowawczych".
Reuters odnotowuje, że przywódcy UE zaoferowali Cameronowi rozmowy na temat reform, ale Komisja Europejska podkreśla, że nie wchodzi w grę renegocjowanie podstawowych traktatów.
Cameron, którego Partia Konserwatywna zwyciężyła w zeszłotygodniowych wyborach i samodzielnie utworzyła rząd, podkreśla, że otrzymał od wyborców mandat, który upoważnia go do prowadzenia "trudnych" negocjacji z Unią Europejską.
Pod naciskami eurosceptycznego skrzydła we własnej partii oraz pod wpływem wzrostu popularności antyunijnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Cameron obiecał przed wyborami, że doprowadzi do renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE, np. w takich sprawach jak imigracja, i przywróci Londynowi uprawnienia, których zrzekł się na rzecz Brukseli. Zapowiadał, że w razie wygranej konserwatystów w maju referendum w tej sprawie odbędzie się w 2017 roku. Później dawał też do zrozumienia, że byłby gotów przyspieszyć to głosowanie.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama