Rozważenie awaryjnego relokowania imigrantów pomiędzy kraje UE, ustanowienie programu przesiedleń, włączenie Europolu w walkę z przemytnikami – to niektóre z propozycji zawartych w projekcie deklaracji czwartkowego szczytu UE.
Asumptem do spotkania przywódców unijnych jest przybranie fali nielegalnych imigrantów i wzrost liczby ofiar wśród usiłujących się dostać na brzeg UE drogą morską z Afryki. W miniony weekend w katastrofie kutra w Cieśninie Sycylijskiej mogło zginąć nawet 900 imigrantów, którzy usiłowali przedostać się z Libii do Włoch. Od początku tego roku w trakcie takich przepraw zginęło już ponad 1700 osób.
Projekt oświadczenia końcowego przywódców, który widziała PAP, mówi m.in. o zwiększaniu pomocy dla krajów południa Europy i rozważeniu awaryjnego relokowania imigrantów pomiędzy państwa członkowskie. UE miałaby też rozmieścić komórki Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) we frontowych, narażonych najbardziej na falę uchodźców krajach UE.
Utworzony pięć lat temu EASO działa w celu zacieśnienia praktycznej współpracy w kwestiach azylowych. Jego zadaniem jest także udzielanie pomocy państwom członkowskim w zapewnianiu ochrony osobom będącym w potrzebie, do czego są one zobowiązane na szczeblu unijnym i międzynarodowym.
Przywódcy mają też wskazać na działania mające na celu zapobieganie nielegalnemu przepływowi imigrantów. W tym celu UE ma wesprzeć m.in. Tunezję, Egipt, Sudan, Mali i Niger w kontrolowaniu ich granic lądowych. Celem ma być zapobieganie przepływowi nielegalnych imigrantów do wybrzeży Morza Śródziemnego.
UE ma też rozmieścić europejskich oficerów łącznikowych ds. migracji w kluczowych krajach, aby zbierali informacje o przepływach migracyjnych. Mieliby oni też bezpośrednio współpracować z lokalnymi władzami. Z dokumentu wynika, że „28” ma się też zobowiązać do pracy z „regionalnymi partnerami”, aby budować ich zdolność do zarządzania granicami morskimi oraz prowadzenia operacji ratunkowych i poszukiwawczych.
Przywódcy mają się również zobowiązać do uruchomienia regionalnych programów rozwojowych i ochronnych dla Północnej Afryki i tzw. Rogu Afryki (Półwyspu Somalijskiego) oraz nowego programu mającego na celu szybki powrót nielegalnych imigrantów z państw południa Europy. Te ostatnie działania miałaby koordynować unijna agencja ochrony granic zewnętrznych Frontex.
Walkę z przemytnikami ma wspierać współpraca krajów członkowskich, Europolu, Fronteksu, EASO, Eurojustu, a także służb wywiadowczych i policyjnych. Przywódcy chcą też poprosić wysoką przedstawiciel, by ta bezzwłocznie zaczęła przygotowania do operacji w ramach Wspólnej Polityki Obrony i Bezpieczeństwa, która będzie miała na celu niszczenie łodzi przemytników, zanim ci zdążą ich użyć. Z kolei Europejski Urząd Policji (Europol) ma wykrywać i wnioskować o usuwanie z internetu ogłoszeń przemytników do imigrantów i uchodźców.
Szczyt planowo ma się zacząć o godz. 16. Przyjęcie wspólnego oświadczenia ma nastąpić po dyskusji na ten temat.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama