Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 22:15
Reklama KD Market

Obama: USA przyznają Irakowi dodatkowe 200 mln dol. pomocy humanitarnej



Prezydent Barack Obama, który przyjął we wtorek w Białym Domu premiera Iraku Hajdera al-Abadiego, zapowiedział, że USA przyznają Irakowi dodatkowe 200 mln dol. pomocy humanitarnej. Podstawowym celem USA jest pokonanie Państwa Islamskiego (IS) - dodał Obama.

Abadi w poniedziałek zwrócił się do Waszyngtonu o dalszą pomoc w celu zwalczania IS. Po wtorkowym spotkaniu Obama powiedział, że Waszyngton chce, aby irackie siły zbrojne były w stanie pokonać IS, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Waszyngton wyśle do Iraku śmigłowce bojowe Apache oraz broń innego typu.

Suma, jaką Waszyngton przekaże Irakowi w ramach pomocy humanitarnej, ma zostać przeznaczona dla osób, które walki z IS zmusiły do przesiedlenia.

Obama powiedział podczas konferencji prasowej, że armia iracka jest coraz lepiej wyposażona i wyszkolona, a wraz z międzynarodową koalicją pod wodzą USA siły irackie zdołały odbić jedną czwartą terytoriów podbitych przez IS.

W poniedziałek Abadi powiedział dziennikarzom, że pomoc koalicji, amerykańskie szkolenia wojskowe i dostawy broni znacznie pomogły Irakowi w walce z dżihadystami z IS, ale Bagdad potrzebuje większego wsparcia, "by móc ich wykończyć".

Prezydent Obama podkreślił jednak, że zagraniczne siły walczące z dżihadystami z IS muszą respektować suwerenność Iraku, co - jak komentuje Reuters - jest ostrzeżeniem pod adresem Iranu.

Przywódcy przyznali, że omawiali długo kwestię irańskich interesów w Iraku oraz zaangażowania Iranu w walkę z sunnickim Państwem Islamskim. Obama powiedział, że jest rzeczą naturalną, iż Bagdad koordynuje walkę z IS ze swym szyickim sąsiadem, jednak wszelka wojskowa pomoc zagraniczna, również z Iranu, musi być organizowana przez iracki rząd i podlegać tamtejszemu dowództwu.

W oficjalnym komunikacie, jaki Biały Dom wydał po spotkaniu przywódców, podkreślono "długoterminowe, strategiczne partnerstwo" obu krajów; jak komentują agencje, to znacznie mniej, niż oczekiwał Abadi, licząc na znaczącą pomoc wojskową.

W poniedziałek Pentagon poinformował, że od rozpoczęcia nalotów sił koalicji IS utraciło od 25 do 30 proc. terenów zajętych wcześniej w Iraku. W sumie obszar, nad którym IS straciło kontrolę, obejmuje od 13 do 17 tysięcy kilometrów kwadratowych, głównie na północy i w środkowej części Iraku.

Od sierpnia 2014 r. samoloty koalicji przeprowadziły 3 244 naloty z powietrza na cele IS, w tym 1 879 w Iraku i 1 365 w Syrii. Siły amerykańskie przeprowadziły około 80 proc. ataków.

Pentagon podał też, że w Syrii Państwo Islamskie "generalnie utrzymało swe wpływy", tracąc jedynie tereny wokół Kobane, ale zdobywając obszar w pobliżu Damaszku i Hims.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

President Obama Signs Memorandum of Disapproval

President Obama Signs Memorandum of Disapproval

epa04687829 US President Barack Obama signs a memorandum of disapproval regarding S.J. Res. 8, a Joint Resolution providing for congressional disapproval of the rule submitted by the National Labor Relations Board relating to representation case procedures, in the Oval Office of the White House in Washington, DC, USA, 31 March 2015. EPA/JIM LO SCALZO


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama