Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 22:20
Reklama KD Market

Od 30 lat więzienia do dożywocia dla 4 najemników firmy Blackwater



Sąd w Waszyngtonie skazał w poniedziałek na karę dożywocia jednego z najemników amerykańskiej firmy Blackwater, a trzem innym wymierzył karę 30 lat pozbawienia wolności za zabicie 14 irackich cywilów podczas strzelaniny w Bagdadzie w 2007 roku.

Sędzia Royce Lamberth, ogłaszając wyrok podkreślił, że w pełni zgadza się z decyzją ławy przysięgłych, która w październiku ub.r. uznała oskarżonych, którzy stanęli przed sądem federalnym w Waszyngtonie za winnych zamordowania irackich cywilów. Ochroniarze eskortowali wówczas konwój czterech pojazdów, którymi podróżowali amerykańscy dyplomaci.

Na karę dożywotniego pozbawienia wolności został skazany Nicholas Slatten, a trzej pozostali: Paul Slough, Evan Liberty i Dustin Heard usłyszeli wyrok 30 lat więzienia.

Poniedziałkowy wyrok zamyka jeden z tragiczniejszych rozdziałów amerykańskiej wojny w Iraku, który kładł się cieniem na relacje Waszyngtonu z Bagdadem i był testem dla amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

W 2009 roku amerykański sędzia Ricardo Urbina odrzucił wszystkie zarzuty wobec pracowników firmy Blackwater (wynajętej przez amerykański rząd do pilnowania niektórych obiektów w Iraku), oskarżonych wówczas o zabicie 14 irackich cywilów i wielokrotne usiłowanie zabójstwa. Jego zdaniem zostały naruszone konstytucyjne prawa oskarżonych. Według sędziego prokuratorzy w niewłaściwy sposób wykorzystali zeznania ochroniarzy z Blackwater złożone śledczym z Departamentu Stanu USA, uzyskane pod groźbą utraty pracy.

Władze odwołały się od tego wyroku. Podczas kolejnego procesu, w sierpniu, prokurator zacytował słowa jednego z byłych najemników, który mówił, że "życie tych ludzi (Irakijczyków) nie było nic warte, to nie były nawet istoty ludzkie, lecz zwierzęta".

Masakra w Bagdadzie wstrząsnęła opinią publiczną, tak jak i początkowe oddalenie zarzutów, co uznano za dowód bezkarności prywatnych firm ochroniarskich, które pracowały na zleceniach Pentagonu w Iraku. Według źródeł irackich zginęło wówczas 17 cywilów, według śledczych amerykańskich - 14. 18 Irakijczyków zostało rannych.

Otoczona złą sławą Blackwater zmieniła nazwę na Xe Services i przeprowadziła reorganizację kierownictwa. Objąwszy urząd prezydent Barack Obama nakazał rozwiązanie kontraktu z firmą.

W 2011 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie zleciły twórcy Blackwater Erikowi Prince'owi stworzenie 800-osobowego batalionu złożonego z cudzoziemców, który zdusiłby ewentualną rewoltę. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Former US Secretary of State Hillary Rodham Clinton inducted into the Irish America Hall of Fame

Former US Secretary of State Hillary Rodham Clinton inducted into the Irish America Hall of Fame

epa04665145 Former US Secretary of State Hillary Clinton after being inducted into the 2015 Irish America Hall of Fame in New York, New York, USA, 16 March 2015. Clinton is inducted to the Irish America Hall of Fame, recognizing her role and commitment to the Irish peace process. EPA/ANDREW GOMBERT


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama