Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:57
Reklama KD Market

Watykan. Uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem Franciszka (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Watykan. Uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem Franciszka (ZOBACZ ZDJĘCIA)
Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA
/a> Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA


Trzeci rok z rzędu papież Franciszek wprowadza w Wielkim Tygodniu mocny symboliczny akcent, charakteryzujący jego posługę. Obchody Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek zainauguruje w więzieniu, gdzie podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej obmyje nogi więźniom.

Papież kontynuuje zwyczaj z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. W Wielki Czwartek odwiedzał przytułki, hospicja, slumsy i zakłady karne. Obmywał nogi chorym na AIDS i ubogim.

Rano w Wielki Czwartek, który jest świętem kapłanów, Franciszek odprawi w bazylice watykańskiej mszę Krzyżma Świętego. W jej trakcie poświęci oleje, służące do udzielania sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.

Po południu papież pojedzie do więzienia Rebibbia, które odwiedzi jako trzeci papież. To tam Jan Paweł II w 1983 roku spotkał się z tureckim zamachowcem Mehmetem Alim Agcą, który dwa lata wcześniej oddał do niego strzały na placu Świętego Piotra. To wielkie więzienie odwiedził także Benedykt XVI w 2011 roku. Po raz pierwszy odbędzie się tam Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca obchody Triduum Paschalnego. Za poprzednich pontyfikatów msze te odbywały się w Watykanie lub w bazylice świętego Jana na Lateranie.

Podczas mszy Franciszek dokona tradycyjnego obmycia nóg grupie 12 więźniów; kobiet i mężczyzn. Będą wśród nich wyznawcy innych religii.

Wielki rzymski zakład karny, podobnie jak wszystkie inne włoskie więzienia zmaga się z problemem ogromnego przepełnienia, o czym papież będzie mógł się osobiście przekonać. Zapowiedziano, że w trakcie wizyty w Rebibbii obejrzy kilka cel i spotka się z więźniami, między innymi z matkami odbywającymi karę ze swymi małymi dziećmi. To druga w krótkim czasie wizyta papieża w więzieniu. 21 marca odwiedził zakład karny Poggioreale w Neapolu, gdzie zjadł obiad z więźniami i rozmawiał z nimi.

W Wielki Piątek po południu papież przewodniczyć będzie nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Zgodnie ze zwyczajem kazanie wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.

O godzinie 21.15 w Koloseum rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Franciszka. W tym roku na jego prośbę rozważania napisał emerytowany biskup Novary Renato Corti. Jego osoba łączy się symbolicznie z ostatnią fazą pontyfikatu Jana Pawła II. To biskup Corti wygłosił w lutym 2005 roku ostatnie rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej w dniach coraz cięższej choroby polskiego papieża.

We wstępie do ogłoszonego już przez Watykan tekstu rozważań włoski biskup wskazał wierzącym: „Mamy być stróżami całego świata stworzonego z miłości każdej osoby, zwłaszcza najuboższej, nas samych i naszych rodzin, by jaśniała gwiazda nadziei”.

Szczególnie mocno zabrzmią słowa, które zostaną wypowiedziane przy X stacji. Poświęcone będą upokorzeniom i naruszaniu godności człowieka. Pojawi się refleksja na temat "straszliwych sytuacji", wśród których wymieniono handel ludźmi, los dzieci-żołnierzy, niewolniczą pracę. Następnie autor mówi o "dzieciach i nastolatkach okradzionych z samych siebie, zranionych w swej intymności, barbarzyńsko sprofanowanych", co jest odniesieniem do skandalu pedofilii w Kościele.

Dalej pada "pokorna prośba o przebaczenie" kierowana do tych, którzy doznają takiej "zniewagi". Fragment ten kończy modlitwa o "obudzenie sumień tych, którzy zasłonili niebo w życiu innych ludzi".

Podczas Drogi Krzyżowej pojawi się też następujące pytanie: "Kiedy zostanie zniesiona kara śmierci wciąż stosowana w wielu krajach? Kiedy zostanie wykreślona wszelka forma tortur?".

Rozważania przy XIV stacji dotyczą trwających między innymi na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza na terenach samozwańczego islamskiego kalifatu, prześladowań chrześcijan, których papież nazywa „współczesnymi męczennikami”. Przypomniane zostaną słowa pakistańskiego chrześcijańskiego ministra do spraw mniejszości Shahbaza Bhattiego, zamordowanego w Islamabadzie w 2011 roku.

Męczeństwo chrześcijan będzie zapewne jednym z głównych tematów papieskich homilii podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

W Wielką Sobotę wieczorem w bazylice Świętego Piotra Franciszek odprawi mszę Wigilii Paschalnej, w trakcie której udzieli sakramentów chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania grupie młodzieży i dorosłych.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież przewodniczyć będzie mszy na placu Świętego Piotra, po której w południe z loggii bazyliki wygłosi orędzie wielkanocne i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi. W orędziu oczekuje się mocnych słów Franciszka na temat trwających na świecie konfliktów, aktów terroru i przemocy.

W wielkanocny poniedziałek Franciszek spotka się z wiernymi na południowej modlitwie Regina Coeli.

Ostatnim akordem podniosłych uroczystości po zakończeniu Wielkiego Tygodnia będą nieszpory w sobotę 11 kwietnia, w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Podczas nabożeństwa w bazylice watykańskiej zaprezentowana zostanie papieska bulla, ogłaszająca Rok Święty Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.EPA



 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama