Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 02:56
Reklama KD Market

Żurek wegetariański z tofu

Żurek wegetariański z tofu
2015-03-22 16.28.46

4 porcje | Koszt: 3 dol. od porcji | Czas przygotowania: 1 godzina

Składniki
Wywar warzywny:
1 większa marchewka
1 pietruszka
1 cebula
½ małego korzenia selera
3 łodygi selera naciowego
1/2 pęku kopru włoskiego
3 ziela angielskie
3 liście laurowe
5 ziaren pieprzu
2 ząbki czosnku
2 kawałki suszonych grzybów
1/2 pęczka natki pietruszki

Do doprawienia żurku: 2 łyżeczki majeranku

1 paczka tofu twardego (firm tofu)
1 ząbek czosnku
1,5 łyżki oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
250 ml żurku (zakwas)
pół pęczka natki pietruszki
1 łyżeczka chrzanu ze słoiczka
pół kubka śmietany 18%

Do podania: ugotowane jajka

Co rodzina, to obyczaj. W moim domu na wielkanocnym stole zawsze były jajka z farszem grzybowym, mazurek, śledzie i oczywiście żurek...

Mimo że nie jestem wegetarianinem - to wychodząc na przeciw prośbom czytelników i moich znajomych - dziś podaję przepis na żurek wegetariański, w którym rzec z jasna - nie znajdziemy tradycyjnej białej kiełbasy, ale tofu znakomicie ją zastępuje.

A poza tym - tofu bardzo dobrze pasuje do zup. Nie jest może bardzo znane w polskiej kuchni, za to w azjatyckiej jest używane od dwóch tysięcy lat. Jest to serek z mleka sojowego, o różnym poziomie twardości. Tofu jest zdrowe, tanie, łatwe do marynowania. Samo w sobie nie ma smaku, ale doskonale przechodzi smakiem danej potrawy.

Przygotowanie zupy zaczynamy od umycia warzyw, można je również obrać i pokroić na duże kawałki, tak żeby wszystko zmieściło się nam do garnka. Całość zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy na dużym ogniu, aż się zagotuje. Dodajemy ziele angielskie, listek laurowy, ziarenka pieprzu, dwa ząbki czosnku, suszone grzyby i łyżeczkę soli. Przykręcamy płomień i na mniejszym ogniu gotujemy przez następne 45 minut. Około 5 minut przed końcem gotowania, dodajemy pół pęczka natki pietruszki.

Po 45 minutach odcedzamy wywar, zachowując marchewkę, i wlewamy z powrotem do garnka – już bez warzyw. Wstawiamy z powrotem na palnik. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, majerankiem, dorzucamy ząbek czosnku (rozgnieciony lub przekrojony na pół), szczyptę cukru, oliwę z oliwy. Kroimy na mniejsze kawałki tofu i dodajemy do zupy. Dobrze mieszamy butelkę z zakwasem, łącząc z mąką na dnie (proszę uważać z otwieraniem – zakwas jest lekko musujący!) i dolewamy 250 ml (pół butelki) do wywaru. Ale uwaga – większość zakwasów sprzedawanych w polskich sklepach ma 500 ml. Czytajmy etykiety! Resztą zakwasu można trochę później doprawić żurek do smaku.

Zagotowujemy całość, zmniejszamy ogień i trzymamy na palniku przez około dwie minuty. Odstawiamy z ognia i dodajemy posiekane liście pietruszki, doprawiamy łyżeczką chrzanu. Śmietanę mieszamy powoli z odrobiną ciepłego żurku i dodajemy do zupy. Gotowe! Całość podajemy z pokrojoną marchewką i według uznania – z ugotowanym jajkiem.

Zdjęcia: Ewa Malcher




O kucharzu


fot.Dariusz Lachowski

Mam na imię Piotr.


Pracowałem w sprzedaży, jeździłem 18-kołowcem, byłem szefem produkcji, menedżerem. Nie jestem profesjonalnym kucharzem. Gotowanie to moja pasja. Potrawy z całego świata lądują na moim talerzu, w mieszkaniu w Chicago.


Nie zawsze wszytko mi się udaje. Czasami z tych prób powstają całkiem nowe smakowe odkrycia. Większość moich przepisów bazuje na znanych potrawach, ale lubię dodać coś od siebie, zmieniać, uprościć.


Pierwszym i honorowym krytykiem jest zawsze moja żona, która zawsze, jako pierwsza próbuje wszystkich moich eksperymentów. Lubię też, kiedy przy stole zasiadają przyjaciele.


Mam nadzieję, że polubicie gotowanie ze mną. Smacznego!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama