Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:29
Reklama KD Market

Żurek wegetariański z tofu

Żurek wegetariański z tofu
2015-03-22 16.28.46

4 porcje | Koszt: 3 dol. od porcji | Czas przygotowania: 1 godzina

Składniki
Wywar warzywny:
1 większa marchewka
1 pietruszka
1 cebula
½ małego korzenia selera
3 łodygi selera naciowego
1/2 pęku kopru włoskiego
3 ziela angielskie
3 liście laurowe
5 ziaren pieprzu
2 ząbki czosnku
2 kawałki suszonych grzybów
1/2 pęczka natki pietruszki

Do doprawienia żurku: 2 łyżeczki majeranku

1 paczka tofu twardego (firm tofu)
1 ząbek czosnku
1,5 łyżki oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
250 ml żurku (zakwas)
pół pęczka natki pietruszki
1 łyżeczka chrzanu ze słoiczka
pół kubka śmietany 18%

Do podania: ugotowane jajka

Co rodzina, to obyczaj. W moim domu na wielkanocnym stole zawsze były jajka z farszem grzybowym, mazurek, śledzie i oczywiście żurek...

Mimo że nie jestem wegetarianinem - to wychodząc na przeciw prośbom czytelników i moich znajomych - dziś podaję przepis na żurek wegetariański, w którym rzec z jasna - nie znajdziemy tradycyjnej białej kiełbasy, ale tofu znakomicie ją zastępuje.

A poza tym - tofu bardzo dobrze pasuje do zup. Nie jest może bardzo znane w polskiej kuchni, za to w azjatyckiej jest używane od dwóch tysięcy lat. Jest to serek z mleka sojowego, o różnym poziomie twardości. Tofu jest zdrowe, tanie, łatwe do marynowania. Samo w sobie nie ma smaku, ale doskonale przechodzi smakiem danej potrawy.

Przygotowanie zupy zaczynamy od umycia warzyw, można je również obrać i pokroić na duże kawałki, tak żeby wszystko zmieściło się nam do garnka. Całość zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy na dużym ogniu, aż się zagotuje. Dodajemy ziele angielskie, listek laurowy, ziarenka pieprzu, dwa ząbki czosnku, suszone grzyby i łyżeczkę soli. Przykręcamy płomień i na mniejszym ogniu gotujemy przez następne 45 minut. Około 5 minut przed końcem gotowania, dodajemy pół pęczka natki pietruszki.

Po 45 minutach odcedzamy wywar, zachowując marchewkę, i wlewamy z powrotem do garnka – już bez warzyw. Wstawiamy z powrotem na palnik. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, majerankiem, dorzucamy ząbek czosnku (rozgnieciony lub przekrojony na pół), szczyptę cukru, oliwę z oliwy. Kroimy na mniejsze kawałki tofu i dodajemy do zupy. Dobrze mieszamy butelkę z zakwasem, łącząc z mąką na dnie (proszę uważać z otwieraniem – zakwas jest lekko musujący!) i dolewamy 250 ml (pół butelki) do wywaru. Ale uwaga – większość zakwasów sprzedawanych w polskich sklepach ma 500 ml. Czytajmy etykiety! Resztą zakwasu można trochę później doprawić żurek do smaku.

Zagotowujemy całość, zmniejszamy ogień i trzymamy na palniku przez około dwie minuty. Odstawiamy z ognia i dodajemy posiekane liście pietruszki, doprawiamy łyżeczką chrzanu. Śmietanę mieszamy powoli z odrobiną ciepłego żurku i dodajemy do zupy. Gotowe! Całość podajemy z pokrojoną marchewką i według uznania – z ugotowanym jajkiem.

Zdjęcia: Ewa Malcher




O kucharzu


fot.Dariusz Lachowski

Mam na imię Piotr.


Pracowałem w sprzedaży, jeździłem 18-kołowcem, byłem szefem produkcji, menedżerem. Nie jestem profesjonalnym kucharzem. Gotowanie to moja pasja. Potrawy z całego świata lądują na moim talerzu, w mieszkaniu w Chicago.


Nie zawsze wszytko mi się udaje. Czasami z tych prób powstają całkiem nowe smakowe odkrycia. Większość moich przepisów bazuje na znanych potrawach, ale lubię dodać coś od siebie, zmieniać, uprościć.


Pierwszym i honorowym krytykiem jest zawsze moja żona, która zawsze, jako pierwsza próbuje wszystkich moich eksperymentów. Lubię też, kiedy przy stole zasiadają przyjaciele.


Mam nadzieję, że polubicie gotowanie ze mną. Smacznego!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama